Brawura i alkohol najczęstszymi przyczynami utonięć. Zadbaj o bezpieczeństwo nad wodą

Data publikacji: 28.06.2024 17:49
Ostatnia aktualizacja: 29.06.2024 12:53
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Brawura, alkohol, lekceważenie trudnych warunków są najczęstszymi przyczynami utonięć
Brawura, alkohol, lekceważenie trudnych warunków są najczęstszymi przyczynami utonięć, Autor - Shutterstock/alicja neumiler
W Polsce każdego roku tonie około pół tysiąca osób. Najczęściej przez brawurę i alkohol. W czasie długiego czerwcowego weekendu wypoczywających nad wodą w wielu miejscach nie zabraknie - stąd apele o rozwagę i ostrożność. 
  • Przed wejściem do wody należy unikać spożywania alkoholu lub innych używek. 
  • Zaburzenia świadomości mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, które zagrażają życiu i zdrowiu. 
  • Należy się kąpać w miejscach do tego przeznaczonych. 

Statystyki utonięć po alkoholu są zatrważające

Piotr Dąbrowski z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Słupsku na Pomorzu mówi w "Bezpiecznej Jedynce", że do wody nie wolno wchodzić nawet po wypiciu tzw. jednego piwa. - Nie zachęcałbym do dawania przykładu, że jestem po jednym piwie i wchodzę do wody i nic się ze mną złego nie dzieje - podkreśla. - Statystyki utonięć po alkoholu są zatrważające. Zdecydowana większość, ok. 60-70 proc., utonięć w Polsce to wypadki po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających - dodaje. 

Alkohol może wytwarzać złe emocje, które przejmują kontrolę nad organizmem. - Powoduje on, że nasza percepcja postrzegania niebezpieczeństwa zdecydowanie maleje. Jesteśmy wtedy "Hero", nie myślimy, co nam się może stać. Woda weryfikuje w bardzo okrutny sposób wszystkie nasze postrzegania świata po alkoholu, dlatego nie wchodzimy do wody po spożyciu alkoholu - przestrzega ekspert. 

Apel o bezpieczeństwo nad wodą 

Bezpieczeństwo nad wodą powinno być priorytetem dla wszystkich, którzy czerpią radość z aktywności wodnych. Zdrowy rozsądek, świadomość otaczającego środowiska oraz odpowiednie przygotowanie mogą zapobiec wielu wypadkom i tragediom.

- Ratownicy mający sprawne oko wiedzą, w którym momencie spojrzeć na dany obszar wody, żeby zobaczyć osobę, która rozpoczęła proces tonięcia, niemniej jednak ja zachęcam do pływania, korzystania nie tylko z tych otwartych obszarów wodnych, ale również zimą do korzystania z zamarzniętych obszarów. Zawsze mówiłem, żeby nie straszyć ludzi, że tam jest źle, tylko ich edukować, uczyć jak się zachowywać i co należy zrobić, żeby wypłynąć 300 metrów w morze czy w jezioro - mówi Piotr Dąbrowski. 

POSŁUCHAJ

05:01

Apel o bezpieczeństwo nad wodą (Bezpieczna Jedynka)

 

Czytaj również: 


Tytuł audycjiBezpieczna Jedynka

Rozmawiał: Paweł Drożdż

Gość: Piotr Dąbrowski (WOPR w Słupsku)

Data emisji: 28.06.2024 r.

Godzina emisji: 16.45

ans/wmkor


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.