"Ogrody Muzyczne" już po raz 24.
"Ogrody Muzyczne" od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności. Dyrektor artystyczny Łukasz Strusiński jest przekonany, że nie ma w tym przypadku. Latem wiele instytucji kulturalnych zawiesza bowiem swoją działalność. - Historia festiwalu chyba właśnie zaczęła się od tej potrzeby zapełnienia pewnej luki. Przed dwudziestoma czterema latami luka ta była znacznie większa - precyzuje.
Pomysłodawcami festiwalu byli Ryszard Kubiak, Barbara Pietkiewicz-Kraśko oraz Zygmunt Krauze. - Wówczas wydarzenie "ożyło" w murach Zamku Królewskiego w Warszawie i "ożywało" co roku z jednym wyjątkiem, podczas pandemii. Wtedy po raz pierwszy festiwal zorganizowano w Kinie Atlantic - przypomina. Dodaje, że Warszawa jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów stolic, a to zobowiązuje do tworzenia szerokiej oferty.
Skąd hasło festiwalu?
Festiwal "Ogrody Muzyczne" odbywa się w Pawilonie Koncertowym na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie, a hasło przewodnie brzmi "Graj ogrody". - Granie to żywe koncertowanie, to jest bycie z ludźmi, to jest zabawa. W XVIII wieku i wcześniej w ogrodach prowadzono rekreację przy muzyce. (...) My w plenerze gramy o tyle, że w zadaszeniu Pawilonu Koncertowego - zwraca uwagę gość Jedynki.
YouTube/Ogrody Muzyczne
Co wydarzy się w najbliższych dniach?
W programie znalazło się 30 wydarzeń, w tym: 13 koncertów na żywo oraz 7 pokazów filmowych. - Po tygodniu otwierającym, w którym odbyło się aż pięć koncertów w siedem dni, następuje odpoczynek - przyznaje rozmówca Adama Rozlacha i dodaje, że przez kilka dni dominować będą właśnie projekcje. - Wszystkie rozpoczynają się o godz. 18.30. W poniedziałek (8.07) balet "Córka źle strzeżona" z Covent Garden (2015 r.) - zwraca uwagę.
W kolejnych dniach warto wybrać się na dwa, jakże różne od siebie wydarzenia. We wtorek (9.07) zaplanowano pokaz "Pavarotti w Hyde Parku", a w czwartek (11.07) nowy program Davida Garretta ze starożytnego teatru w Taorminie na Sycylii (2023). - Pomiędzy tymi projekcjami mamy rejestrację z Opery Wiedeńskiej z roku 2021. To "Cyrulik sewilski" Rossiniego - zdradza Łukasz Strusiński.
W weekend powrócą koncerty. Przed nami Akademia Operowa Teatru Wielkiego (12.07), LAMENTO PROJECT od Monteverdiego do Stinga (13.07), Heroes Orchestra. Muzyka z gier (14.07), Waldemar Malicki. Klasycznie (19.07), Hashtag Ensamble: Renewable Music (20.07), Tre Voci: Sen nocy letniej (21.07), Hyuk i Hyo Lee Piano Duo: Dziewiąta Beethovena na dwa fortepiany (24.07) oraz Iwona Sobotka: Tribute to Puccini (27.07). Pełny program dostępny jest TUTAJ.
---
Tytuł audycji: Klasyczne "Lato z Radiem"
Prowadził: Adam Rozlach
Goście: Łukasz Strusiński (dyrektor artystyczny festiwalu "Ogrody Muzyczne"), prof. Roman Perucki (organista, organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie)
Data emisji: 7.07.2024
Godzina emisji: 22.15
mg