Kim jest Sebastian Barry? - Jest to autor, który zarówno czytelnikowi, jak i tłumaczowi nie pozwala o sobie zapomnieć. W jakiś sposób dokonuje porwania, ale nie tak, że porywa mnie czyjaś twórczość, tylko to jest człowiek, który dosłownie trochę swoim pisaniem wrzuca kogoś do wora i zabiera ze sobą. To on decyduje o tym, gdzie pójdziemy, jak będziemy podróżować, co będziemy z tym robić - opowiada Aga Zano, tłumaczka książki "Czas starego Boga" Sebastiana Barry’ego.
Aga Zano zauważa, że Sebastian Barry jest "pisarzem, który w ogromnym stopniu ma kontrolę nad swoją frazą, językiem, nad tym, o czym i jak chce mówić, oraz wymaga bardzo dużego zaangażowania i współpracy ze strony drugiej osoby".
Piękno, cierpienie, a na końcu bąk
Akcja książki "Czas starego Boga" rozgrywa się na irlandzkim wybrzeżu, gdzie Sebastian Barry spędzał dzieciństwo. Pisarz mówił, że morze zawsze było obecne w jego domu. - On do tej pory mieszka całkiem niedaleko. To jest dla niego miejsce bardzo istotne. Zresztą trochę trudno być Irlandczykiem i nie mieć jakiejś relacji z morzem - twierdzi Aga Zano.
Sebastian Barry dotyka problemu irlandzkiego kleru i okrucieństwa wobec dzieci. - Ta książka jest na ciężki temat. To jest trudne, a ja z drugiej strony lubię takie tematy, bo uważam, że to są rzeczy, o których warto mówić. One tutaj nie są fetyszyzowane, ani skandalizowane w żaden sposób [odnośnie do Kościoła katolickiego - red.]. (…) Oprócz tego, że mamy tam rozliczenia z bardzo ciężkimi tematami, to w tej książce szalenie ujmująca jest ilość dyskretnego humoru, który dla Barry'ego jest bardzo charakterystyczny i odnosi się do takiego mieszania wysokiego z niskim czasami - wyjaśnia gość Jedynki.
- To jest autor, który potrafi w jednym rozdziale czy w dłuższym fragmencie tekstu pokazać nam ogromne piękno świata, wielkie ludzkie cierpienie, po czym ktoś na końcu może puścić bąka. To wszystko jest ze sobą splecione, bo tak wygląda nasze życie. Każdy kiedyś szlochał i jadł jednocześnie - dodaje.
Poza tym w audycji:
- Jerzy Stuhr był nie tylko znakomitym aktorem, ale też niezłym pisarzem. Napisał kilka książek, które cały czas czyta się świetnie. Magda Mikołajczuk przypomina ich fragmenty.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Moje książki
Prowadziła: Magda Mikołajczuk
Gość: Aga Zano (tłumaczka literatury angielskiej)
Data emisji: 10.07.2024
Godzina emisji: 23.10
DS