Czy Ukraina otrzyma zaproszenie do NATO?
Podczas szczytu padły deklaracje o nieodwracalnej drodze Ukrainy do NATO, jednak mimo starań Kijowa nie padło zaproszenie do członkostwa. - Problem tkwi w niezgodzie na takie zapisy ze strony największych państw członkowskich Sojuszu, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Te państwa argumentują, że przyznanie Ukrainie zaproszenia mogłoby generować jakieś zobowiązania dla Sojuszu większe niż obecnie - mówi na antenie radiowej Jedynki Justyna Gotkowska, wicedyrektor OSW. - Z drugiej strony te państwa odkładają tę decyzję na czas po wojnie i na czas być może negocjacji pokojowych z Rosją - podkreśla.
- Dopóki toczy się wojna, takiego zobowiązania Sojusz w obecnej sytuacji politycznej Ukrainie nie przyzna - uważa ekspertka.
Pomoc wojskowa dla Ukrainy
Dodatkowe środki na wojskową pomoc dla Ukrainy, ale też koordynacja przekazywanego przez zachód wsparcia. Takie decyzje waszyngtońskiego szczytu NATO są nad Dnieprem oceniane, jako istotne w walce z rosyjską agresją.
- Powinniśmy skupić się na tym, co faktycznie Sojusz może zrobić więcej dla Ukrainy, żeby państwo ukraińskie przetrwało, żeby Ukraina wygrała tę wojnę i żeby nie wymuszać na sojusznikach utrzymania zaangażowania we wsparcie wojskowe Ukrainy, ale lepiej je planować - wyjaśnia gość Jedynki. - To jest ważna zmiana, która może nastąpić właśnie z przejęciem przez NATO koordynacji dostaw wojskowych dla Ukrainy - dodaje.
Czytaj również:
Pierwszy szczyt pokojowy odbył się 15-16 czerwca w Buergenstock w Szwajcarii z udziałem ponad 90 państw i organizacji międzynarodowych. Prezydent Zełenski ocenił, że wydarzenie to było "wielkim sukcesem Ukrainy i wszystkich (jej) partnerów".
Komunikat końcowy szczytu podpisała większość podmiotów uczestniczących w czerwcowych rozmowach. Nie uczyniły tego jednak niektóre ważne państwa globalnego Południa, w tym Indie, Brazylia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska. Rosja nie została zaproszona na pierwszy szczyt, a Chiny odmówiły przyjazdu.
Ponadto w audycji:
- 29. rocznica ludobójstwa w Srebrenicy. Więcej w materiale Piotra Piętki.
- O Światowym Dniu Ludności. Gościem audycji był Kamil Wyszkowski z UN Global Compact.
- ONZ opublikowała raport na temat piętnowania przez talibów wszelkich przejawów zachodniego stylu życia, szczególne obostrzenia dotyczą kobiet. Gościem audycji był Wojciech Jagielski, reportażysta.
- Były prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro, zdefraudował kosztowności o wartości 1,2 mln dol., w większości to prezenty, które otrzymał jako głowa państwa. Więcej w materiale Michała Strzałkowskiego.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadziła: Magdalena Skajewska
Data emisji: 11.07.2024
Godzina emisji: 17.11
IAR/ans/wmkor