ABC bezpiecznego opalania. Lekarze: krem z filtrem i hartowanie skóry

Data publikacji: 17.07.2024 12:00
Ostatnia aktualizacja: 17.07.2024 12:07
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kremy z filtrem powinno się stosować przez cały rok, nie tylko podczas wakacji
Kremy z filtrem powinno się stosować przez cały rok, nie tylko podczas wakacji , Autor - Shutterstock/Alliance Images
Wysokie temperatury i słoneczna pogoda sprzyjają opalaniu, ale należy pamiętać, by robić to z głową i przede wszystkim bezpiecznie. Nadmierna ekspozycja na słońce wiąże się z groźnymi konsekwencjami. m.in. ryzykiem wystąpienia nowotworu złośliwego skóry, czyli czerniaka.
  • Lato i piękna pogoda sprzyjają spędzaniu czasu na słońcu, ale pamiętajmy by robić to z głową.
  • Zbyt długa ekspozycja na słońce może wiązać się z groźnymi konsekwencjami. 
  • Pamiętajmy o kremach z filtrem, odpowiednim nawodnieniu i nie korzystania ze słońca w godzinach, kiedy świeci ono najmocniej. 

Jaki filtr do opalania?

Podstawowa zasada to stosowanie kremów z filtrem. Jak radzi w Programie 1 Polskiego Radia dermatolog z wieloletnim stażem Dorota Czelej, warto do opalania stosować krem z filtrem 50, bo mimo, że z pozoru stanowi on całkowitą blokadę przed słońcem, w rzeczywistości wcale tak nie jest. 

- Wychodzę z założenia, że jeżeli stosujemy filtr, to stosujemy "pięćdziesiątkę". Musielibyśmy stosować grubą warstwę i dokładać co dwie godziny, żeby utrzymać tę pięćdziesiątkę na skórze, a wystarczy, że się spocimy, wytrzemy, wejdziemy do wody, przemyjemy twarz i już wcale nie mamy na sobie pięćdziesiątki - zaznacza. 

Kolejna kwestia to pamiętanie o posmarowaniu kremem wszystkich fragmentów skóry, które będą eksponowane na słońce. Wiele osób, panów w szczególności, zapomina o czubku głowy.  - Przerzedzenie włosów powoduje, że skóra jest bezbronna i rzeczywiście bardzo wielu mamy panów, którzy przychodzą ze zmianami posłonecznymi na szczycie głowy - podkreśla lekarka i dodaje, że wiele osób zapomina także o stopach i uszach. 

Za długo na słońcu

Zbyt długie przebywanie na słońcu może mieć swoje konsekwencje w postaci poparzeń lub odwodnienia. - Trafia do nas dużo osób odwodnionych. Głównie chodzi o osoby starsze, które trafiają czasami w stanie ciężkim, z pogorszeniem parametrów nerkowych. Czasami może dojść nawet do udaru mózgu. Jeśli odwodnienie się przedłuża, dochodzi do zasłabnięć i wtórnych urazów, a w przypadku skrajnego odwodnienia nawet do udaru mózgu i zgonu - mówi Marian Szczepanek ze szpitala w Lublinie. 

POSŁUCHAJ

03:40

ABC bezpiecznego opalania (Ekspres Jedynki)

Rak skóry - czerniak

Zbyt długa ekspozycja na słońce niszczy skórę i może prowadzić do jej nowotworów, na przykład czerniaka. Jak mówi lekarz ważne jest tzw. hartowanie skóry. 

- Pierwsze ekspozycje powinny być bardzo krótkie. Raczej unikajmy nasłonecznienia w godzinach, w których operacja słoneczna jest bardzo agresywna. Pół godzinki rano i kolejne pół po południu. Rano to jest taki idealny czas, żeby skóra tak jakby dowiedziała się, że będzie eksponowana na słońce i do tego się przygotowała. Przy kolejnych tzw. słonecznych treningach ekspozycja na słońce może być dłuższa - dodaje. 

. .

Rocznie w Polsce rozpoznaje się około 4200 czerniaków, a lekarze spodziewają się, że przypadków będzie coraz więcej.

    Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

    Materiał: Tomasz Maczulski

    Data emisji: 15.07.2024 

    Godzina emisji: 15.40

    kh

    Sygnały dnia
    Sygnały dnia
    cover
    Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.