Od czego zależy ubarwienie ryb?
Grażyna Niedoszytko z Akwarium Gdyńskiego zwraca uwagę, że woda w Morzu Bałtyckim jest pięć razy mniej słona niż np. w niedalekim Morzu Północnym. - Małże i inne organizmy żyjące w Bałtyku muszą silnie się przystosowywać, by w tym słonawym, a nie słonym morzu żyć. Zużywają na to bardzo dużo energii i nie wystarcza im już sił na to, by rozbudowywać swoje ciała - tłumaczy.
Ryby żyjące wśród barwnych koralowców same mienią się najróżniejszymi kolorami. Inaczej rzecz wygląda w przypadku organizmów żyjących na naszej szerokości geograficznej. - Stornia, zwana flądrą, wygląda jak piasek, ponieważ właśnie w piasku się chowa. Podobnie dorsz, który nie mógłby być bardzo kolorowy, gdyż wówczas łatwo stałby się ofiarą, a z drugiej strony jemu trudniej byłoby polować - zwraca uwagę gość "Lata z Radiem".
Co można zobaczyć w Akwarium Gdyńskim?
Akwarium Gdyńskie jest częścią Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego. Misją tego miejsca jest prezentowanie gatunków zwierząt wodnych z całego świata, a także przekazywanie wiedzy o środowisku wodnym. 20 kwietnia tego roku otwarto dodatkowe piętro zatytułowane "Morza Zimne". Nowa ekspozycja to 12 zbiorników o łącznej kubaturze 450 000 litrów!
Wśród interesujących okazów, które można zobaczyć w Akwarium Gdyńskim, znajduje się tasza, zwana również zającem morskim. - Kształtem nie przypomina klasycznej ryby, jest bardziej "pudełkowa". A nazywana jest zającem, ponieważ kica między kamieniami. Na brzuchu ma płetwy, które wyglądają jak przyssawki i które pomagają jej lądować - analizuje rozmówczyni Romana Czejarka.
Warto wspomnieć również o belonie, rybie mającej zielone ości i bardzo długi pyszczek. Zgromadzono również rekiny, które żyją na co dzień w okolicach Cieśnin Duńskich. - Mamy zwierzęta, które nasz kolega wyhodował jako pierwszy w Polsce. To meduzy zwane pokrzywami morskimi. W porównaniu do chełbi modrej, spotykanej latem na bałtyckich plażach, są dużo dłuższe i naprawdę spektakularne - podsumowuje Grażyna Niedoszytko.
YouTube/Akwarium Gdyńskie
---
"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia, po raz pierwszy wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem "Lata z Radiem" od początku jest "Polka dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i Pikniki Rodzinne.
Tytuł audycji: Lato z Radiem
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Grażyna Niedoszytko (Akwarium Gdyńskie)
Data emisji: 18.07.2024
Godzina emisji: 9.37
"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godz. 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".
mg/kmp/wmkor