Kto wystąpi podczas trasy "Lato z Radiem i Telewizją Polską" w Raciborzu?
Na raciborskim placu Jana Długosza o godz. 20.00 wystąpili T.Love, Lady Pank, Jacek Stachursky, Zakopower, Ania Dąbrowska, Majka Jeżowska, Filip Lato, Natalia Nykiel, Michał Szczygieł i Kuba Szmajkowski. Usłyszeliśmy kultowe polskie przeboje i współczesne hity – a wszystko to w wykonaniu legend rodzimej sceny muzycznej oraz artystów młodego pokolenia!
Koncert poprowadzili: Katarzyna Sanocka i Filip Antonowicz z TVP oraz Ula Kaczyńska z Polskiego Radia. Gospodynią backstage’u była Anna Lewandowska.
"Lato z Radiem" plenerowo z Raciborza
Polskie Radio dla swoich słuchaczy i fanów przygotowało moc atrakcji. O godz. 9.00 na antenie Programu 1 Polskiego Radia zabrzmiała doskonale wszystkim znana "Polka dziadek", która rozpoczęła audycję "Lato z Radiem". Ze studia plenerowego w Raciborzu poprowadził ją dziennikarz radiowej Jedynki, Roman Czejarek. W programie między innymi o tym, że najstarsza mieszkanka Raciborza pochodzi z Egiptu, a graffiti na zamkowej ścianie nie jest przejawem wandalizmu, ale zabytkiem.
A czym jest odkryta w 2013 roku raciborska Wenus? Jakie jeszcze tajemnice kryje miasto – o tym opowiedział Romuald Turakiewicz – archeolog, dyrektor Muzeum w Raciborzu. W audycji wziął udział Sebastian Jezierzański – zapaśnik walczący w stylu wolnym, brązowy medalista mistrzostw Europy w 2022 i 2023, zdobywca ośmiu medali mistrzostw Polski. Z Romanem Czejarkiem porozmawiali o bazie i warunkach organizacyjnych do rozwoju talentów sportowych w dziedzinach olimpijskich.
Mówiliśmy też o mistrzach olimpijskich z Raciborza – Hubercie Kostce (piłka nożna), Ryszardzie Wolnym (zapasy w stylu klasycznym), Justynie Święty-Ersetic (uczestniczce tegorocznych igrzysk). To właśnie z Raciborza na igrzyska do Paryża jedzie Patryk Grzegorzewicz - absolwent ZSOMS w Raciborzu, wychowanek MKS SMS Victoria.
W audycji również o Średniowiecznym Grodzie w Raciborzu. Przy Arboretum Bramy Morawskiej, nieopodal miejsca, w którym odnaleziono ślady wczesnośredniowiecznego osadnictwa (kurhany na terenie Arboretum), powstaje nietypowy obiekt, budowany przez stowarzyszenie "Drengowie znad Górnej Odry". To miejsce przybliża wiedzę o sposobie życia dawnych Słowian i Wikingów. Pokazy walk, dawne rzemiosło, chaty, średniowieczny plac zabaw – czyli spotkania z żywą historią. Opowie o tym Sabina Karpińska ze stowarzyszenia "Drengowie znad Górnej Odry".
W "Lecie z Radiem" również o atrakcjach Raciborza oraz wydarzeniach i festiwalach tworzonych przez mieszkańców – gościem była bohemistka Anna Niestroj z PIT Visit Racibórz. Powiemy także o Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach i Muzeum Kowalstwa w Bieńkowicach.
Plenerowe studio "Pytania na śniadanie"
O godz. 7:30 na Rynku Głównym w Raciborzu wystartowało plenerowe studio „Pytania na śniadanie”. Widzowie i odwiedzający mieli okazję posmakować tradycyjnych śląskich potraw i pomuzykować wspólnie z lokalnymi artystami. Dowiedzieli się także, jak do Raciborza trafiła prawdziwa mumia, dlaczego panna młoda na dawnym Śląsku występowała w czerni oraz którzy polscy władcy mieszkali na zamku w Raciborzu.
Sympatycy „Pytania na śniadanie” poznali też słynne mażoretki z Raciborza, duet cukierników, których połączyła miłość nie tylko do słodkości, mistrza gelato, który zaprosił na degustację lodów nagradzanych w międzynarodowych konkursach cukierniczych oraz zwycięzcę „The Voice of Poland” – Jana Górkę z rodziną.
Od godz. 11:30 do 17:00 - również na raciborskim Rynku Głównym - na widzów, mieszkańców i turystów czekała ekipa TVP Info.
Jakie atrakcje czekają nas podczas Pikniku Rodzinnego w Raciborzu?
O godz. 12.00 w Parku im. Miasta Roth (przy Stawie Miejskim) rozpoczął się – organizowany przez Polskie Radio – Piknik Rodzinny. W programie mnóstwo atrakcji dla całych rodzin: pokazy sportowe, wspólne ćwiczenia ogólnorozwojowe, nauka tańca dla dzieci i dorosłych oraz turnieje rodzinne. W konkursach z nagrodami można było wygrać m.in. Wydrę - maskotkę tegorocznego "Lata z Radiem". Podczas Pikniku wystąpił zespół "Centrum Uśmiechu" z programem "Zdrowo i Sportowo". Polskie Radio zaprosiło także do fotobudki, symulatora wyścigów i kącika małego artysty.
"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia, po raz pierwszy wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem "Lata z Radiem" od początku jest "Polka dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i Pikniki Rodzinne.
"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godz. 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".
mg
wmkor