Michał Urbaniak w Jedynce: zakochałem się w jazzie z wzajemnością

Data publikacji: 11.08.2024 13:40
Ostatnia aktualizacja: 12.08.2024 09:36
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zbigniew Krajewski i Michał Urbaniak w studiu Jedynki
Zbigniew Krajewski i Michał Urbaniak w studiu Jedynki, Autor - Maciej Serzysko/PR
W "Czasie pogody" z legendą jazzu, najsłynniejszym na świecie polskim jazzmanem i kompozytorem Michałem Urbaniakiem rozmawialiśmy o tworzeniu muzyki, podróżach, pasjach i popularyzacji tego gatunku muzycznego. 
  • Michał Urbaniak to jeden z najbardziej znanych polskich muzyków jazzowych, multiinstrumentalista, saksofonista i skrzypek jazzowy, kompozytor i aranżer. 
  • W swoim życiu współpracował ze świetnymi muzykami, elitą światowego jazzu. 
  • Na przełomie lat 80. i 90. był pionierem mariażu jazzu i hip-hopu w projekcie Urbanator.

Kariera muzyczna 

Michał Urbaniak urodził się w Warszawie w 1943 roku, natomiast wychował w Łodzi, gdzie pobierał klasyczną edukację muzyczną, jednocześnie grając jazz w cenionym zespole dixielandowym Tiger Rag. Jak sam podkreśla w rozmowie ze Zbigniewem Krajewskim, że jego droga muzyczna zaczęła się od skrzypiec. - Profesor Irzykowski i jego żona, którzy oboje byli wykładowcami na Akademii w Łodzi, zauważyli, że jak muzyka gra, to ja tańczę. Pani Irzykowska mówiła mojej mamie, że mam talent muzyczny i powinienem zacząć naukę gry na skrzypcach, saksofon pojawił się później - opowiada. - Zakochałem się w jazzie z wzajemnością, bo po sześciu tygodniach próbowania gry na saksofonie, zagrałem pierwszy koncert w kinie w Kutnie - dodaje. 

źródło: Michał Urbaniak Official/YT

Urbaniak: musiałem się sprawdzić wśród jazzmanów amerykańskich

W 1969 roku założył Grupę Michała Urbaniaka (m.in. z Urszulą Dudziak, Adamem Makowiczem i Czesławem Bartkowskim), z którą zarejestrował w serii Polish Jazz albumy "Live Recording" i "In Concert". W 1973 roku wyjechał do USA i podpisał kontrakt z prestiżową wytwórnią Columbia Records, które wydała cieszące się wielkim powodzeniem płyty "Atma", "Fusion III" i inne.

W Stanach Zjednoczonych współpracował z elitą światowego jazzu: Ronem Carterem, Lennym White'em, Larrym Coryellem, Billym Cobhamem, Marcusem Milerem i wieloma innymi. W 1987 roku współpracował – jako jedyny Polak – z legendarnym trębaczem Milesem Davisem, nagrywając ścieżkę skrzypiec do płyty "Tutu".

- Musiałem się sprawdzić wśród prawdziwych jazzmanów amerykańskich, w prawdziwym Nowym Jorku, nie takim, który znałem z filmów - podkreśla Michał Urbaniak. - Jak naprawdę solidnie się o czymś marzy i podeprze to pracą, pasją i wszystkim, co się ma w tym kierunku, to można spełnić każde marzenie - dodaje. 

Na przełomie lat 80. i 90. Michał Urbaniak był pionierem mariażu jazzu i hip-hopu w projekcie Urbanator. Aktywny zawodowo do dziś, pisze również muzykę filmową (m.in. "Dług" K. Krauzego z 1999 roku), udziela się również jako aktor ("Mój rower", reż. P. Trzaskalski z 2012).


POSŁUCHAJ

19:01

Michał Urbaniak był gościem "Czasu pogody". (Jedynka)

 

Zobacz także:

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Gość: Michał Urbaniak 

Data emisji: 11.08.2024 r.

Godzina emisji: 10.30

ans/wmkor

Audycja muzyczna
Audycja muzyczna
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.