Ukraińska ofensywa w obwodzie kurskim
Ukraińcy zajęli w środę w obwodzie kurskim co najmniej trzy miejscowości - przekazały tego samego dnia lokalne media. Informacje o ofensywie potwierdził w czwartek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.
W ostatnich miesiącach, a zwłaszcza minionej wiosny, Ukraińcy mieli dodatkowe trudności przez rosyjski atak na obwód charkowski. Mimo że agresorzy nie zdołali wejść głębiej na terytorium Ukrainy, to jest to kolejne obciążenie dla i tak nadwyrężonej ukraińskiej armii - zauważyła francuska gazeta. "Le Figaro" zasugerował, że operacja w rejonie kurskim może być próbą zmuszenia Rosjan do przerzucenia wojsk do tego obwodu, tak aby odciążyć obrońców na innych kierunkach frontu, a być może nawet spróbować odbić tereny zajęte przez Rosjan.
- Ofensywa ukraińska w obwodzie kurskim dostarczyła na pewno bardzo wiele emocji, na pewno jest to akcja niezwykle brawurowa - mówi na antenie Jedynki dr Beata Górka-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego. - Ukraińcy przyzwyczaili nas do tego, że od czasu do czasu czymś nas zaskakują, ponieważ w głównej mierze jest to typowa wojna pozycyjna. Wiemy, że w sztabie są ludzie bardzo kreatywni, wielu z nich jest wyszkolonych przez Zachód, przez NATO, więc mogliśmy przypuszczać, że będzie jakaś kolejna odsłona tego zaskoczenia - podkreśla ekspertka.
Czy jest to nowy kierunek działań wojennych?
- Tutaj mamy wyraźną akcję wojskową, która ma na celu zajęcie terytorium. To nie jest tylko akcja dywersyjna. (...) Celów tutaj jest na pewno kilka, to są zarówno cele taktyczne, operacyjne, ale też strategiczne nie tylko na poziomie militarnym, ale również na poziomie politycznym - ocenia gościni Jedynki. - Jeżeli zaczniemy od poziomu taktycznego, to wiadomo, że im więcej siły wroga zniszczy armia ukraińska, tym mniej tych sił Rosjanie będą mieli do rzucenia na front - dodaje.
Czytaj również:
Poza tym w audycji:
- Ułatwienia wizowe dla Rosjan i Białorusinów wprowadzone przez Węgry wywołały oburzenie w Unii - Komisja Europejska domaga się wyjaśnień od rządu Viktora Orbana, a grupa europosłów chce wyrzucenia Węgier ze strefy Schengen. Kilka dni temu unijna komisarz do spraw wewnętrznych wysłała list do węgierskich władz w tej sprawie, na odpowiedź Bruksela czeka do 19 sierpnia. Rozmowa z Beatą Płomecką.
- Regularna wojna, która rozpoczęła się w nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 roku, kosztowała życie kilkuset osób, a co najmniej 150 tysięcy rodzin pozbawiła dachu nad głową, tymczasem gruziński rząd jest coraz częściej oskarżany o zacieśnianie więzi z Rosją.
- W parlamencie Katalonii odbędzie się debata i głosowanie w sprawie powołania katalońskiego rządu, kierowanego przez szefa regionalnych struktur socjalistów (PSC) Salvadora Illę. Swoją obecność na debacie zapowiedział były szef rządu Katalonii Carles Puigdemont, który wyjechał z Hiszpanii prawie siedem lat temu w obawie przed zatrzymaniem za zorganizowanie nielegalnego referendum w sprawie niepodległości Katalonii - policja przygotowuje się do aresztowania Puigdemonta. Gość: prof. Alfons Gregori i Gomis, Wydział Neofilologii UAM.
- Trzy koncerty Taylor Swift w Wiedniu zostały odwołane po tym, jak władze austriackie poinformowały w środę, że zatrzymały dwóch podejrzanych w związku z planowaniem ataku w mieście i w pobliżu.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadziła: Magdalena Skajewska
Data emisji: 8.08.2024
Godzina emisji: 17.12
IAR/ans/wmkor