Słynny Stadion Śląski, Planetarium i "Śląskie smaki". "Lato z Radiem" prosto z Chorzowa

Data publikacji: 10.08.2024 13:45
Ostatnia aktualizacja: 10.08.2024 14:06
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Roman Czejarek zaprosił na "Lato z Radiem" z Chorzowa
Roman Czejarek zaprosił na "Lato z Radiem" z Chorzowa, Autor - PR

POSŁUCHAJ

"Lato z Radiem" prosto z Chorzowa, cz. 1 (Jedynka)

POSŁUCHAJ

"Lato z Radiem" prosto z Chorzowa, cz. 2 (Jedynka)

POSŁUCHAJ

"Lato z Radiem" prosto z Chorzowa, cz. 3 (Jedynka)

Chorzów jest jednym z najciekawszych miejsc w województwie śląskim. Miasto może wiele zaproponować nawet najbardziej wymagającym turystom, bez względu na to, jakiego rodzaju atrakcje interesują ich najbardziej. W audycji mówiliśmy m.in. o Parku Śląskim, słynnym Stadionie Śląskim - jego historii i najważniejszych wydarzeniach, których był on świadkiem, a także o imprezach, które odbędą się na nim niebawem. 
  • W audycji rozmawialiśmy m.in. o największych atrakcjach i najpopularniejszych szlakach turystycznych Śląska (m.in. o Szlaku Zabytków Techniki czy Szlaku Architektury Drewnianej).
  • Zajrzeliśmy do Planetarium Śląskiego, które jest najstarszym i największym obiektem tego typu w Polsce.
  • Ogromnym powodzeniem w regionie cieszy się szlak "Śląskie smaki", którym wędrują miłośnicy turystyki kulinarnej.

"Oaza zieleni" w Chorzowie 

Park Śląski to unikatowa "oaza zieleni" zlokalizowana w Chorzowie, pośrodku kilkumilionowej aglomeracji górnośląskiej. Jego historia sięga lat 50., wówczas przybywało w parku nowych inwestycji: stadion, zoo, wesołe miasteczko, planetarium. Od 1957 roku zaczęła kursować nizinna kolej, jedyna tego typu w Europie. - Park Śląski jest fenomenem, został wybudowany w latach 50. i była to niezwykle wizjonerska, śmiała wizja. Warto pamiętać, że wówczas na tamtym terenie było 600 ha - mówi na antenie radiowej Jedynki Aneta Miler z Parku Śląskiego. - Były tu m.in. nieużytki rolne, wykopaliska i postanowiono wybudować tutaj zielone miejsce na Śląsku i powstała taka zielona oaza - podkreśla. 

Na terenie parku trwa budowa nowego kąpieliska Fala. - To jest obiekt, który był przez dekadę w Parku Śląskim, był jednym z najnowocześniejszych obiektów, a teraz powraca po wielu latach w nowoczesnej odsłonie i w przyszłym roku zostanie uruchomiony - zapowiada gościni audycji.

Słynny Stadion Śląski w Chorzowie 

Historia Stadionu Śląskiego sięga 1956 roku. Przez lata gościły tutaj największe wydarzenia sportowe, rozrywkowe i muzyczne w kraju z udziałem zagranicznych gwiazd i przy oklaskach kilkudziesięciotysięcznej widowni. Stadion Śląski od początku swojego istnienia był obiektem wielofunkcyjnym, służącym różnym dyscyplinom sportu.

- 25 sierpnia zapraszamy na diamentową ligę, na Memoriał Kamili Skolimowskiej, to będzie fantastyczna plejada gwiazd lekkiej atletyki, fantastyczni sportowcy - zdradza Adam Strzyżewski, dyrektor Stadionu Śląskiego. - To będzie wyjątkowe wydarzenie na Stadionie Śląskim - zaznacza. 

Dziś Stadion Śląski to największy lekkoatletyczny obiekt w Polsce. - Miejsc siedzących jest ok 55 tys., natomiast jeżeli chodzi o koncerty to jesteśmy świeżo po ustanowionym rekordzie w historii. Na koncercie Dawida Podsiadło bawiło się prawie 100 tys. osób, a z racji tego, że stadion, to nie tylko płyta, ale również bieżnia lekkoatletyczna, to ta przestrzeń się powiększa i mogliśmy pomieścić więcej odbiorców koncertu, stąd także bijemy te rekordy - dodaje. 

Najpopularniejsze szlaki turystyczne Śląska 

Jak wyjaśnia  Marcin Iwan z Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach, mimo, że Śląsk nie ma dostępu do morza, to zapewnia moc atrakcji dla każdego. - Jest tutaj cała masa atrakcji, kwestia dotyczy tego, kim jest turysta, czy jest np. związany z zabytkami, kościołami czy jest właśnie aktywnym sportowcem i potrzebuje pojeździć na rowerze po górach. Wtedy kierujemy go na południe naszego województwa, na Śląsk Cieszyński - tłumaczy. 

- Województwo śląskie dysponuje takim produktem turystycznym, który nazywa się szlak "Śląskie smaki", którym wędrują miłośnicy turystyki kulinarnej. Szlak oferuje certyfikowane restauracje, w których można dobrze zejść na Śląsku - dopowiada gość audycji. 

Rajd Śląska i Silesia Maraton 

Podczas "Lata z Radiem" zapowiedzieliśmy też zbliżające się wielkimi krokami wielkie wydarzenia sportowe, takie Rajd Śląska i Silesia Marathon. O imprezach opowiadali: Grzegorz Wróbel z Fundacji Automobilistów, organizator Rajdu Śląska oraz Bohdan Witwicki, organizator Silesia Marathon. 

----

"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia, po raz pierwszy wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem "Lata z Radiem" od początku jest "Polka dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i Pikniki Rodzinne.

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadził: Roman Czejarek

Goście: Adam Strzyżewski (dyrektor Stadionu Śląskiego), Aneta Miler (Park Śląski), 
Grzegorz Chmielewski (Śląska Organizacja Turystyczna), Marcin Iwan (Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach), Jarosław Juszkiewicz (Planetarium Śląskie), 
Lucyna Ligocka-Kohut (Centrum Koronki Koniakowskiej), Grzegorz Wróbel (Fundacja Automobilistów, organizator Rajdu Śląska), Bohdan Witwicki (organizator Silesia Marathon), 
Dawid Lach (ratownik medyczny, koordynator Ośrodka Szkolenia Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach), Joanna Śpiechowicz (TVP Info), Katarzyna Dowbor i Filip Antonowicz ("Pytanie na śniadanie") 

Data emisji: 10.08.2024 r.

Godziny emisji: 9.00-12.00

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godz. 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".

ans

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.