XVII Letnie Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu. "Jesteśmy takimi samymi sportowcami"

Data publikacji: 13.08.2024 09:22
Ostatnia aktualizacja: 20.08.2024 11:20
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Maciej Lepiato podczas igrzysk paralimpijskich w Rio (2016) zdobył złoty medal i poprawił rekord świata na 2,19 m
Maciej Lepiato podczas igrzysk paralimpijskich w Rio (2016) zdobył złoty medal i poprawił rekord świata na 2,19 m, Autor - PAP/EPA/Andrew Matthews
28 sierpnia paralimpijczycy rozpoczną w Paryżu rywalizację o medale XVII Letnich Igrzysk Paralimpijskich. Ekipa biało-czerwonych liczyć będzie 84 sportowców. Chorążymi reprezentacji Polski będą kulomiotka Lucyna Kornobys i skoczek wzwyż Maciej Lepiato.
  • W dniach 28 sierpnia - 8 września odbędą się XVII Letnie Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu.
  • Reprezentacja Polski liczy 84 sportowców.
  • Polacy będą rywalizować w 15 z 22 dyscyplin.
  • Chorążymi reprezentacji Polski będą: kulomiotka Lucyna Kornobys i skoczek wzwyż Maciej Lepiato. Sportowcy byli gośćmi audycji "Sygnały dnia".

Lucyna Kornobys to dwukrotna wicemistrzyni paralimpijska, mistrzyni świata i Europy w pchnięciu kulą, multimedalistka, która od 2011 roku nie schodzi z podium najważniejszych imprez. Maciej Lepiato to skoczek wzwyż. Jest rekordzistą świata. Z trzech poprzednich igrzysk wracał z medalem olimpijskim, dwukrotnie był to złoty krążek.

- To duże wyróżnienie, zaszczyt. Na chorążych wybiera się sportowców, którzy mają wybitne wyniki sportowe i wyróżniają się nienaganną postawą okołosportową - powiedział w audycji "Sygnały dnia" Lepiato. Dodał, że funkcja chorążego to też ogromna odpowiedzialność - trzeba być przykładem dla innych. 



"Jesteśmy takimi samymi sportowcami"

Igrzyska paralimpijskie w stolicy Francji rozegrane zostaną w dniach 28 sierpnia - 8 września. - Teraz weszliśmy w okres, kiedy już bardziej szlifujemy formę, skupiamy się na elementach technicznych. Ważna jest również praca z głową, odpoczynek, relaks. Siła została wcześniej wypracowana - wyjaśniła w radiowej Jedynce Kornobys

Reprezentacja Polski na XVII Letnie Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu liczy 84 sportowców - 41 kobiet i 43 mężczyzn. Dziewięcioro wystartuje ze wsparciem asystenta, pilota lub przewodnika. Polacy będą rywalizować w 15 z 22 dyscyplin znajdujących się w programie imprezy.

- Z roku na rok, z igrzysk na igrzyska, poziom jest coraz wyższy. Mamy zawodników, którzy biegają poniżej 11 sekund na 100 metrów. Mamy kobiety, które skaczą ponad sześć metrów w dal. Mój rekord życiowy to 222 cm. Nasz sport coraz bardziej się profesjonalizuje - wskazał Lepiato.

- Jesteśmy takimi samymi sportowcami. Chcielibyśmy być bardziej obecni w mediach. My też musimy zadbać o to, by o nas więcej mówiono - zauważyła Kornobys.

POSŁUCHAJ

09:45

XVII Letnie Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu. "Jesteśmy takimi samymi sportowcami" (Sygnały dnia/Jedynka)

 

XVII Letnie Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu będzie można śledzić w Programie 1 Polskiego Radia. Nasi dziennikarze będą na bieżąco informowali o różnych wydarzeniach, startach i sukcesach biało-czerwonych.

"Każdy do czegoś dąży, ma swoje aspiracje"

Od pierwszego występu Polaków w 1972 roku, nasi reprezentanci zdobyli łącznie 798 medali. Na ostatnich igrzyskach paralimpijskich w Tokio, w 2021 roku, polska kadra wywalczyła 24 medale - siedem złotych, sześć srebrnych i 11 brązowych.

"Każdy do czegoś dąży, ma swoje aspiracje. Robimy wszystko, aby zdobywać doświadczenie i zawsze staramy się dać z siebie wszystko" - zaznaczył szablista Adrian Castro, który w Paryżu po raz czwarty zaprezentuje się w igrzyskach, mając za sobą starty w Londynie, Rio de Janeiro i Tokio.

"Mam już dwa medale igrzysk paralimpijskich wywalczone w Londynie i Rio de Janeiro. Przyszła pora na trzeci, może będzie w lepszym kolorze niż dwa pozostałe" - stwierdziła parałuczniczka Milena Olszewska, która w Tokio nie stanęła na podium.

"Osiągajcie wasze cele"

"Wchodzicie do absolutnej elity sportowców z niepełnosprawnościami. Medale, których zdobycia wam życzę, będą pochodną waszego wytężonego treningu, którym kierowali współpracujący z wami trenerzy" - powiedział w trakcie ceremonii ślubowania w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego Łukasz Szeliga.

Sukcesów w igrzyskach życzyli Biało-Czerwonym także sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotr Borys, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń, a także zastępca prezesa zarządu ds. finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Tomasz Maruszewski.

"Niemożliwe staje się możliwe. Pokazujecie, że można przełamać bariery. Udział w igrzyskach paralimpijskich jest wielką mobilizacją. Staramy się doceniać wasz wysiłek. Dlatego też resort sportu i turystyki zwiększył o 20 proc. wysokość nagród i stypendiów za zajęcie miejsc 1-8. Osiągajcie wasze cele, trzymamy za was kciuki" - podkreślił Borys.

Skład reprezentacji Polski na igrzyska paralimpijskie w Paryżu:

Boccia
Damian Iskrzycki, Dariusz Borowski (operator rampy), Kinga Koza, Edyta Owczarz, Krystyna Owczarz (operatorka rampy)

Parabadminton
Bartłomiej Mróz, Oliwia Szmigiel


Parakajakarstwo

Katarzyna Kozikowska, Monika Kukla, Mateusz Surwiło


Parakolarstwo

Karol Kopicz, Marcin Białobłocki (pilot Karola Kopicza), Patrycja Kuter, Katarzyna Kornasiewicz (pilotka Patrycji Kuter), Zbigniew Maciejewski, Otylia Marczuk, Ewa Bańkowska (pilotka Otylii Marczuk), Rafał Wilk


Paralekkoatletyka

Barbara Bieganowska-Zając, Michał Derus, Bartosz Górczak, Robert Jachimowicz, Jagoda Kibil, Lucyna Kornobys, Piotr Kosewicz, Aleksander Kossakowski, Krzysztof Wasilewski przewodnik Aleksandra Kossakowskiego), Michał Kotkowski, Faustyna Kotłowska, Róża Kozakowska, Karolina Kucharczyk, Maciej Lepiato, Damian Ligęza, Klaudia Maliszewska, Łukasz Mamczarz, Jakub Mirosław, Joanna Mazur, Michał Stawicki (przewodnik Joanny Mazur), Joanna Oleksiuk, Tomasz Pauliński, Ingrid Renecka, Rafał Rocki, Lech Stoltman, Renata Śliwińska, Anna Trener-Wierciak, Marek Wietecki


Parałucznictwo

Łukasz Ciszek, Ksenija Markitantowa, Milena Olszewska


Parapływanie

Zuzanna Boruszewska, Jacek Czech, Michał Golus, Igor Hrehorowicz, Oliwia Jabłońska, Krzysztof Lechniak, Joanna Mendak, Alan Ogorzałek, Kamil Otowski


Parapodnoszenie ciężarów

Justyna Kozdryk, Wawrzyniec Latus, Paulina Przywecka-Puziak, Marzena Zięba


Parastrzelectwo

Emilia Babska, Marek Dobrowolski, Szymon Sowiński, Emilia Trześniowska


Paraszermierka

Adrian Castro, Michał Dąbrowski, Kinga Dróżdż, Marta Fidrych, Michał Nalewajek, Jadwiga Pacek, Dariusz Pender


Parataekwondo

Patrycja Zewar


Paratenis stołowy

Dorota Bucław, Patryk Chojnowski, Maksym Chudzicki, Rafał Czuper, Piotr Grudzień, Tomasz Jakimczuk, Katarzyna Marszał, Igor Misztal, Maciej Nalepka, Natalia Partyka, Karolina Pęk


Paratriathlon

Monika Belczewska, Marta Dzieciątkowska, Łukasz Wietecki, Jacek Krawczyk (przewodnik Łukasza Wieteckiego)


Paraujeżdżenie

Monika Bartyś


Parawioślarstwo

Michał Gadowski, Jolanta Majka

Misja Łukasz Szeliga (prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego) Romuald Schmidt (szef misji), Bartos Sójka (zastępca), Małgorzata Grych (attache paralimpijska), Beata Dobak-Urbańska, Eugeniusz Grabowski, Marcel Jarosławski i Robert Kamiński (członkowie)

Funkcję attaché prasowego pełni Michał Pol.

Czytaj także:


Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio.


Polski Komitet Paralimpijski   
Polski Komitet Paralimpijski

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Karol Surówka

Goście: kulomiotka Lucyna Kornobis i skoczek wzwyż Maciej Lepiato

Data emisji: 13.08.2024 r.

Godzina emisji: 7.20

Jedynka/IAR/PAP/kk/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.