Służba wojskowa a kondycja psychiczna żołnierza
Służba wojskowa jest czasem życia w społeczności zamkniętej. Jaki to ma wpływ na zdrowie człowieka? - Każda izolacja, każde zamknięcie w pewnej wąskiej sferze życia społecznego, towarzyskiego, aktywności zawodowych będzie powodowało powstawanie różnych relacji międzyludzkich, tych dobrych, które zostają na całe lata. Jednak ta struktura wojskowa, zamknięta, zhierarchizowana, oparta o rozkazy, będzie powodowała różnego rodzaju nieprawidłowości - mówi naczelny lekarz psychiatra Wojskowego Instytutu Medycznego Państwowego Instytutu Badawczego płk dr n. med. Radosław Tworus.
Ekspert: służba wojskowa jest ekstremalnym wyzwaniem
Nawet w warunkach pokojowych służba wojskowa jest związana z dużym obciążeniem, stresującymi zadaniami. Nielimitowany czas służby czy wydzielony sen mogą być czynnikami destabilizującymi stan zdrowia psychicznego. - Każdy z nas ma jakieś określone zdolności adaptacyjne, czyli umiejętność przystosowania się do nowych warunków, często warunków trudnych i ekstremalnych. To, w jaki sposób się przystosujemy do tych warunków, zależy od tego, czy jesteśmy wyspani, najedzeni, czy mamy kłopoty w swoim życiu osobistym, ale też zależy od naszej ogólnej kondycji psychicznej - tłumaczy gość Jedynki. - Służba wojskowa jest takim ekstremalnym wyzwaniem i zawsze była, bowiem był to stres związany z zadaniami służbowymi, stres związany z nowymi relacjami społecznymi, stres związany z nowymi obowiązkami, często zupełnie odmiennymi od tego, jakie się realizowało w życiu codziennym - dodaje.
Misje poza granicami kraju
Polscy żołnierze są wysyłani na misje wojskowe na terenach, gdzie trwa wojna. Tam stykają się ze strachem, przemocą, regularną wojną, okrucieństwem, śmiercią czy strachem. W jakim stanie psychicznym wracają żołnierze z takich misji i czy udaje się ich w pełni przywrócić do równowagi psychicznej? - Obecnie nie prowadzimy tak aktywnych działań poza granicami kraju, jak to było wtedy, kiedy byliśmy zaangażowani w konflikt w Iraku i Afganistanie. Ten czas już minął, a ja zawsze mówię, że mówienie teraz o tym, że polscy żołnierze mają PTSD w związku z tą wojną, to jest mówienie o czymś, co już na pewno było i minęło - stwierdza płk dr n. med. Radosław Tworus. - Są tacy żołnierze, którzy do dzisiaj borykają się z jakimiś problemami, ale w większości teraz u naszych żołnierzy występuje stres związany chociażby z obciążeniami i służbą na granicy - zaznacza.
Poza tym w audycji:
Kim jest współczesny pielgrzym? Sebastian Duda - doktor teologii, filozof, publicysta wyjaśnił cel współczesnego pielgrzymowania i powiedział, ile zostało z misji przecierania szlaków dobroci czy poszukiwania tego, co się ludziom w XXI w. w życiu rozpada.
Czy faktycznie po pielgrzymkach pojawia się refleksja, którą warto się dzielić z innymi? Czy służy to budowie wartości, które warto przekazać przyszłym pokoleniom? A może, mówiąc kolokwialnie: współczesne pielgrzymowanie to sztuka dla sztuki?
Zobacz także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Gość: płk dr n. med. Radosław Tworus (lekarz psychiatra Wojskowego Instytutu Medycznego Państwowego Instytutu Badawczego), Sebastian Duda (doktor teologii, filozof, publicysta)
Data emisji: 15.08.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
ans/wmkor