Kryzys humanitarny w Sudanie
Wojna między armią sudańską pod dowództwem Abdela Fattaha al-Burhana a paramilitarnymi siłami szybkiego wsparcia dowodzonymi przez byłego zastępcę Mohameda Hamdana Dagalo wybuchła w kwietniu 2023 roku. W wyniku tego konfliktu zginęło co najmniej 15 tys. osób, a ponad 10,5 mln musiało uciekać ze swoich domów. Według ONZ kryzys humanitarny panujący w Sudanie jest najgorszy na świecie. - Są ludzie, którzy w wyniku wojny, głodu, zapaści gospodarczej, ogromnych ruchów ludności, terroru stracili nie tylko dach nad głową, ale i cały swój dobytek. Docierają dosłownie z niczym, z ubraniami na grzbiecie; tylko tyle, co mają - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Wojciech Wilk, prezes fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. - Ci ludzie są ogromnie wychudzeni. Są ludzie, którym widać kości, nie mają żadnej tkanki tłuszczowej, gdyż przez ostatni rok nie mieli odpowiedniej ilości pożywienia - podkreśla.
Piąty poziom głodu na świecie
W Darfurze i Kordofanie, czyli dwóch prowincjach zachodniego Sudanu, ogłoszono piąty, najwyższy na świecie poziom głodu. To oznacza, że na 10 000 mieszkańców umierają 2-3 osoby. - W przypadku wojny domowej ciężko mówić o zbiorach żywności, ale tutaj mówimy o sytuacji, gdzie może umrzeć z głodu nawet 750 tys. ludzi w ciągu następnych tygodni. Poza tym mamy również taką sytuację, gdzie do Sudanu Południowego docierają dzieci, które są na skraju śmierci głodowej, i właśnie takim dzieciom niesiemy pomoc - zaznacza gość Jedynki. - Takim dzieciom niesiemy pomoc, próbujemy je uratować ze śmierci głodowej i te działania są możliwe dzięki darczyńcom, Polakom, którzy wspierają działania naszej fundacji - dodaje dr Wojciech Wilk.
- Pola są nieobsadzone, gdyż trwała wojna, zbiorów nie będzie, i tak długo, jak ta wojna będzie trwała, z każdym miesiącem liczba ofiar śmiertelnych będzie bardzo szybko rosła - dopowiada ekspert.
Zobacz też:
Poza tym w audycji:
- Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas rozpoczyna dwudniową wizytę w Turcji, gdzie spotka się z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Gość: Michał Wojnarowicz, PISM.
- Sytuacja w Bangladeszu po serii protestów. Muhammad Yunus tymczasowym premierem. Była premier Hasina Wazed oskarżona o odpowiedzialność za śmierć człowieka podczas tłumienia protestów studentów, które doprowadziły do obalenia rządu. Gość: dr Małgorzata Bonikowska, CSM.
- Rosyjska inspekcja nadzoru nad rolnictwem zatwierdziła wysłanie 447 kóz do Korei Północnej - przekazała południowokoreańska agencja Yonhap. To 432 samice i 15 samców. Zwierzęta - w ramach pierwszej serii - mają zostać dostarczone z obwodu leningradzkiego w Rosji do przygranicznego miasta Rason w Korei Północnej. Ma to być część pomocy związanej z łagodzeniem niedoborów żywności w Korei Płn. Felieton Macieja Jastrzębskiego.
- Szef afrykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, podlegającego Unii Afrykańskiej, Jean Kaseya poinformował, że małpia ospa uznana została za zagrożenie dla zdrowia publicznego na całym kontynencie. Więcej w felietonie Grzegorza Krakowskiego.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadziła: Magdalena Skajewska
Data emisji: 14.08.2024
Godzina emisji: 17.10
ans/wmkor