Według danych Głównej Komendy Policji w 2023 roku odnotowano niespełna 13 tysięcy zaginięć.
- W ostatnich latach ta liczba wygląda mniej więcej podobnie. Trochę więcej przypadków było w 2019 roku, około 15 tysięcy. Natomiast trzeba pamiętać, że statystyki zależą od tego, jak się zmieniają regulacje prawne. Wyodrębniono na przykład kategorię tak zwanych poszukiwań opiekuńczych. Chodzi tu między innymi o sytuacje, kiedy nastolatki uciekają z domu albo z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych. Wtedy nie są włączane do tej "dużej" kategorii - powiedziała Aneta Bańkowska.
Dodała, że zaginięcia dotyczą osób praktycznie w każdym wieku. - Największy pik jest miedzy 20 a 40 rokiem życia. Są to więc stosunkowo młodzi ludzie. Natomiast warto też pamiętać, że nie wszystkie sytuacje, a tak naprawdę gigantyczna ich większość, nie są tak dramatyczne - jak w przypadku ostatnich, najbardziej nagłośnionych - podkreśliła psycholog.
- I chociaż liczba 13 tysięcy jest znacząca i robi wrażenie, to mniej więcej 90 proc. zaginięć wyjaśnia się w ciągu kilku dni. One oczywiście nie zawsze się kończą happy endem, ale się wyjaśniają - powiedziała rozmówczyni radiowej Jedynki.
Czytaj także:
Audycja: W samo południe
Prowadził: Krzysztof Grzesiowski
Gość: Aneta Bańkowska (Fundacja Itaka)
Data emisji: 16.08.2024
Godzina emisji: 12.20
PR1/wmkor