Pielgrzym XXI wieku
Jak zaznacza doktor teologii, filozof, publicysta Sebastian Duda, coraz więcej ludzi podejmuje trud wyjścia na drogę zmierzającą do konkretnego celu. - Np. pielgrzymka do Camino drogą do Sanktuarium Santiago de Compostela. Ta trasa ma akurat źródło w średniowieczu i tam właśnie uzyskiwano odpust przy grobie Jakuba Apostoła, którego cudownie odnaleziono - mówi. - I tak idą samotnie drogą i sobie to cenią współcześni pielgrzymi. Bardzo wielu z nich nie ma już codziennego kontaktu z chrześcijaństwem, są to ludzie postwierzący lub niewierzący, którzy wychodzą na drogę, by w pewien sposób introspekcyjnie podejść do siebie, posłuchać swojego wewnętrznego głosu, wyciszyć się - ocenia.
- To jest coś innego niż to, co promowali cystersi w średniowieczu, bo ta pielgrzymka miała charakter pokutny, była przebłaganiem za grzechy, które się popełniło, i rodzajem doświadczenia, które miało być ukorzeniem się przed Bogiem - dodaje.
Czy nasze życie może być codzienną pielgrzymką?
Zdaniem gościa Artura Wolskiego ciekawą lekcję, jeżeli chodzi o pielgrzymki, dają muzułmanie. - Jednym z pięciu filarów islamu jest pielgrzymka do Mekki, trzeba modlić się codziennie, przypominać sobie w pewien sposób o wymiarze ponadludzkim, o tym, co jest poza, i o przekraczaniu siebie, nawet jeżeli nie towarzyszą temu wielkie emocje - wyjaśnia. - Sam rytuał, oparty na obowiązku, jest czymś ważnym. Nieustanne powracanie do tego, że mamy jakiś fundament, jakiś obowiązek do spełnienia. Tym obowiązkiem może być przekraczanie siebie, wychodzenie z tej rzeczywistości, która nas często ogłupia, wewnętrzne impulsy, które mogłyby być motorem w okolicznościach wyjścia z siebie, dobrej dla nas przemiany - stwierdza.
Refleksja i więź z drugim człowiekiem
Czy faktycznie po pielgrzymkach pojawia się refleksja, którą warto się dzielić z innymi? - Są tu dwie rzeczy - jedna to wyjście z siebie, które prowadzi do przemiany wewnętrznej, a drugą rzeczą jest głęboka więź, którą można nawiązać z drugim człowiekiem - zaznacza gość "Eureki". - Mamy zwykle rodzaj więzi użytecznościowej, traktujemy trochę ludzi jak przedmioty, które mają nam posłużyć w osiągnięciu pewnych celów - stwierdza.
Poza tym w audycji:
Zobacz także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Goście: płk dr n. med. Radosław Tworus (lekarz psychiatra Wojskowego Instytutu Medycznego Państwowego Instytutu Badawczego), Sebastian Duda (doktor teologii, filozof, publicysta)
Data emisji: 15.08.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
ans/wmkor