Wykorzystanie perowskitów w fotonice
Perowskity stanowią grupę minerałów, które występują zarówno w naturze, jak i mogą być wyhodowane w warunkach laboratoryjnych. - Jest to bardzo szeroka klasa minerałów, charakteryzują się pewnym ułożeniem atomów w sieci krystalicznej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Michał Matuszewski z Instytutu Fizyki PAN. - Są materiałami, które doskonale oddziałują ze światłem i dlatego m.in. są obiecujące, jeśli chodzi o ich potencjalne zastosowanie w ogniwach słonecznych - podkreśla.
- Jeśli chodzi o naszą pracę, to my skupiliśmy się nie dokładnie na ogniwach słonecznych, ale na innym zastosowaniu perowskitów w celu przetwarzania sygnałów, czyli zbudowania chipów optycznych, w których będzie przetwarzana informacja. (...) Żyjemy w erze, w której mamy całe mnóstwo informacji w internecie, musimy ją przetwarzać w bardzo dużych ilościach. Łączy się to także z zastosowaniem sztucznej inteligencji, która powoli wkracza w nasze życie - dodaje.
Nowatorskie metody tworzenia kryształów perowskitowych
Zespół naukowców zademonstrował nowatorskie metody tworzenia kryształów perowskitowych o precyzyjnie określonych kształtach, które mogą być używane w technologii fotonicznej jako falowody, sprzęgacze, rozdzielacze i modulatory. Wyniki badań, opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "Nature Materials", przedstawiają również osiągnięcia w dziedzinie laserowania krawędziowego.
- To jest odkrycie naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i innych naszych współpracowników i polega ono na opracowaniu nowatorskiej metody tworzenia struktur optycznych w postaci miniaturowych światłowodów o wielkości rzędu nanometrów, które mogą być właśnie używane do przetwarzania informacji. Okazuje się, że dzięki opracowaniu tej metody i samokrystalizacji uzyskujemy niezwykle wysokiej jakości światłowody, którymi możemy przesyłać światło - wyjaśnia ekspert.
Zobacz także:
Poza tym w audycji:
GLOWS (Global Solar Wind Structure) to jeden z 10 instrumentów, które znajdą się na pokładzie satelity NASA IMAP (The Interstellar Mapping and Acceleration Probe). Jako jedyny w historii misji kosmicznych NASA, GLOWS jest całkowicie polskim instrumentem, który został zaprojektowany i zbudowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Będzie badał wpływ wiatru słonecznego na gaz wodorowy znajdujący się w heliosferze. Pozwoli też na analizę rozkładu międzygwiazdowego neutralnego wodoru (ISN H) oraz słonecznego ciśnienia promieniowania działającego na atomy wodoru. Gość: prof. Maciej Bzowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Tytuł audycji: "Eureka"
Prowadził: Jakub Domoradzki
Goście: prof. Michał Matuszewski (Instytut Fizyki PAN), prof. Maciej Bzowski (Centrum Badań Kosmicznych PAN)
Data emisji: 2.09.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
ans/wmkor