Czy jest szansa na polski sukces w kosmicznym biznesie?

Data publikacji: 10.09.2024 14:00
Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 17:12
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czym jest prawo kosmiczne i czy jest ono dostatecznie znane w naszym kraju?
Czym jest prawo kosmiczne i czy jest ono dostatecznie znane w naszym kraju?, Autor - Shutterstock
Jakie wyzwania w sektorze kosmicznym stoją przed krajami Europy Środkowo-Wschodniej? Czy jest szansa na polski sukces w kosmicznym biznesie? - Gościem "Eureki" była prof. Katarzyna Malinowska, dyrektor Centrum Studiów Kosmicznych Akademii Leona Koźmińskiego.

Czym jest prawo kosmiczne i czy jest ono dostatecznie znane w naszym kraju? - To pytanie w "Eurece" zadaliśmy profesor Katarzynie Malinowskiej, dyrektor Centrum Studiów Kosmicznych Akademii Leona Koźmińskiego, laureatce nagrody Rosalind Franklin Society 2023 za wybitne osiągnięcia naukowe w obszarze prawa kosmicznego. 

POSŁUCHAJ

21:24

Czy jest szansa na polski sukces w kosmicznym biznesie? (Eureka/Jedynka)

 

Prawo kosmiczne

Prawo kosmiczne jest obszarem prawa zajmującym się zasadami działalności państw i instytucji podległych ich władzy oraz prywatnych podmiotów działających w ramach zgody udzielonej przez państwo w przestrzeni kosmicznej. - Traktat o przestrzeni kosmicznej z 1967 roku i prawo kosmiczne na poziomie międzynarodowym było bezpośrednią odpowiedzią na to, że Rosjanie, a następnie Amerykanie, wysłali w przestrzeń kosmiczną swoje pierwsze satelity Sputnik. Od tej pory zaczęły się negocjacje traktatów kosmicznych, żeby uregulować działalność państw - mówi w radiowej Jedynce prof. Katarzyna Malinowska. 

Zobacz też: 

Polskie prawo kosmiczne 

Polski sektor kosmiczny odnotowuje dynamiczny rozwój, uwzględniając przy tym działalność podmiotów prywatnych. - Na poziomie polskim staramy się od kilku lat to prawo wprowadzić w życie. Projekty są, czekamy na tak zwaną wolę polityczną - tłumaczy gość "Eureki". - Współpracowałam z Polską Agencją Kosmiczną, z Ministerstwem Rozwoju nad projektami prawa kosmicznego, więc one są. Ciągle mamy nadzieję, że w najbliższych miesiącach ono zostanie podjęte przez komisje parlamentarne i uchwalone, bo tego nasi przedsiębiorcy kosmiczni potrzebują - dodaje. 

Nagroda Rosalind Franklin Society 2023

Profesor Katarzyna Malinowska jest laureatką nagrody Rosalind Franklin Society 2023 za wybitne osiągnięcia naukowe w obszarze prawa kosmicznego. - Rosalind Franklin Society to towarzystwo amerykańskie zajmujące się wspieraniem kobiet w drodze naukowej i docenianiem ich. Cieszę się, że za rok 2023 ja się znalazłam w tym świetnym gronie. Akurat moją dziedziną jest prawo. Natomiast ta nagroda jest przyznawana w wielu różnych dziedzinach nauki - wyjaśnia. 

Czytaj więcej: 

Ponadto w audycji: 

Opracowaniem prostojęzycznych standardów komunikacji akademickiej, organizacją szkoleń oraz popularyzacją wiedzy na temat prostego języka zajmie się Zespół ds. Prostego Języka, który powołano na Uniwersytecie Warszawskim.

Pomysł jego powołania powstał na Wydziale Polonistyki UW w środowisku skupionym wokół Fundacji Języka Polskiego. W skład zespołu weszły językoznawczynie i specjalistki ds. upraszczania języka, przedstawiciele studentów i doktorantów oraz osoby, które na co dzień zajmują się potrzebami i wyzwaniami komunikacyjnymi. Gościem audycji była prof. Monika Kresa z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Jakub Domoradzki

Goście: prof. Katarzyna Malinowska (Centrum Studiów Kosmicznych Akademii Leona Koźmińskiego), prof. Monika Kresa (Uniwersytet Warszawski) 

Data emisji: 9.09.2024 r

Godzina emisji: 19.30

ans/wmkor

Dzień dobry z Jedynką
Dzień dobry z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.