Prof. Stanisław Gomułka: powołanie rządu Mazowieckiego to był ważny moment w historii Polski

Data publikacji: 12.09.2024 09:30
Ostatnia aktualizacja: 12.09.2024 20:43
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Profesor Stanisław Gomułka
Profesor Stanisław Gomułka, Autor - Polskie Radio
Ekonomista, profesor Stanisław Gomułka, były doradca rządu Tadeusza Mazowieckiego ocenił, że reformy w tamtym okresie były zdecydowane, ale konieczne. Dziś mija 35 lat od powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego.

12 września 1989 roku Sejm PRL udzielił wotum zaufania rządowi Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera w powojennej historii Polski. Rząd ten stanął przed niewyobrażalnym wyzwaniem - zdefiniować na nowo pozycję Polski na arenie międzynarodowej, wyprowadzić Polskę z systemu komunistycznego i wprowadzić na wolny rynek. - Powołanie rządu Mazowieckiego to jest niezwykle ważny moment w historii Polski i można go porównać z innymi ważnymi historycznie momentami w dziejach Polski - mówi w "Sygnałach dnia" prof. Stanisław Gomułka. 


POSŁUCHAJ

12:04

Prof. Stanisław Gomułka o reformach rządu T. Mazowieckiego (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Przed powstaniem rządu Mazowieckiego 

W latach 70. w Polsce nastąpił duży wzrost zadłużenia zagranicznego. - W marcu 1981 roku nastąpiło zawieszenie obsługi dużej części tego zadłużenia, czyli kryzys zadłużeniowy. Było też ograniczenie importu i ostra recesja gospodarcza w latach 1979-82. W rezultacie spadek PKB był aż o 24 proc., jeden z najbardziej dramatycznych spadków w gospodarce dowolnego kraju tutaj, w Europie - wspomina gość Jedynki. - Latem 1989 mieliśmy liberalizację cen żywności i w rezultacie wzrost w sierpniu tego roku cen aż o 50 proc. - czyli niemal hiperinflacja - podkreśla.

- Przed powstaniem rządu z jednej strony mieliśmy duży spadek PKB, kryzys gospodarczy, ale z drugiej też hiperinflację - dodaje. 

Plan Balcerowicza 

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia ekonomista wspomina, jak ważny był dla gospodarki plan Balcerowicza. - Wtedy, kiedy się pojawił rząd, pojawił się wicepremier Balcerowicz do spraw gospodarczych, sam Mazowiecki był trochę zaskoczony, jak ostre są te propozycje. Wydaje mi się, że wtedy to była rzeczywiście sytuacja, która wymusiła ostre, bardzo zdecydowane działania ze strony polskiej, ale uzyskaliśmy poparcie ze strony państw zachodnich, w szczególności obniżenie długu zagranicznego o 50 procent - przypomina Stanisław Gomułka.

Gruntowne zmiany ustrojowe 

W ciągu prawie 500 dni urzędowania rząd Tadeusza Mazowieckiego przeprowadził gruntowne zmiany ustrojowe, czuwając nad ewolucyjnym procesem przenoszenia władzy z dawnego obozu PZPR do Solidarności. 

Czytaj również: 

Audycja: Sygnały dnia

Prowadzący: Karol Surówka

Gość: prof. Stanisław Gomułka

Data emisji: 12.09.2024

Godzina emisji: 7.40

IAR/ans/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.