"Wniebogłos" to opowieść o polskiej wsi lat 70. XX wieku, widzianej oczami dwunastoletniego Ryśka, który marzy tylko o jednym - by grać i śpiewać w wiejskiej kapeli. Nie ma jednak ani instrumentu, ani odwagi, żeby porozmawiać o swoim marzeniu z ojcem, grabarzem.
Doświadczenie śmierci
- Pamiętam, że czytałam taką powieść Kazimierza Orłosia "Dom pod lutnią" i to jest historia bodajże siedmioletniego chłopca, który przyjeżdża do dziadka na wieś, na Mazury. Co prawda akcja jest w latach 50., ale pamiętam, że ogromnie mi się spodobała narracja tego chłopca, przy czym on właśnie jest dużo młodszy niż mój bohater - mówi w radiowej Jedynce Aleksandra Tarnowska. - Myślałam o tym, że ciekawe by było przedstawienie dziecka, które chce śpiewać pieśni pogrzebowe i chce być takim płaczkiem pogrzebowym, który żegna zmarłych - podkreśla.
- To był taki okres, że zmarła moja babcia, więc dużo rozmawialiśmy o pogrzebach u mnie w domu i także o tym, że nie ma tego czuwania przy ciele już obecnie w domach. I tak samo te śpiewy teraz się odbywają np. w kaplicy, rzadko są to śpiewy profesjonalne - dodaje.
Czytaj także:
Nagrania zarejestrowane przez Polskie Radio
Aleksandra Tarnowska przy tworzeniu postaci Ryśka korzystała z zarejestrowanych przez Polskie Radio nagrań rozmów z autentycznymi wiejskimi muzykantami z lat 70. - Intensywnie słuchałam wówczas Programu 2 Polskiego Radia i bardzo często trafiałam na "Źródła", czyli audycję poświęconą muzyce tradycyjnej. Zaczęłam szukać podcastów, nagrań z wywiadami i wypowiedzi śpiewaków ludowych, a także muzyków grających na przeróżnych instrumentach - zaznacza gościni Magdy Mikołajczuk.
Nagroda Kościelskich od 1962 roku
Nagroda Fundacji im. Kościelskich (zwana także Nagrodą Kościelskich) to jedna z ważniejszych, corocznych nagród dla młodych twórców literatury, przyznawana od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich z siedzibą w Genewie. Organizacja ta powstała na mocy testamentu Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim - wydawcy, poecie i mecenasie sztuki.
Nagrody otrzymują pisarze, poeci i krytycy literaccy, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Laureatów wybiera jury, powoływane przez Radę Fundacji.
Ponadto w "Moich książkach":
Rozmowa z tłumaczką Karoliną Wojciechowską o powieści "Las powieszonych lisów" bestsellerowego fińskiego pisarza Arto Paasilinny (1942-2018), któremu światową sławę przyniosła książka "Rok zająca".
Jak zwykle u tego autora, w powieści "Las powieszonych lisów" mamy absurdalny humor, malowniczą północną przyrodę i niebanalnych bohaterów: złodziei złota, uzależnionego od pomarańczowego likieru majora mieszkający na lapońskim odludziu oraz uciekającą przed prawem dziewięćdziesięciolatkę.
W poprzednich audycjach m.in:
Tytuł audycji: Moje książki
Prowadziła: Magda Mikołajczuk
Goście: Aleksandra Tarnowska (pisarka, laureatka Nagrodę Kościelskich 2024), Karolina Wojciechowska (pisarka)
Data emisji: 11.09.2024 r.
Godzina emisji: 23.10
ans/wmkor