Maskotka "Lata z Radiem" od strony językowej. Jaka jest etymologia słowa wydra?

Data publikacji: 13.09.2024 16:20
Ostatnia aktualizacja: 13.09.2024 16:26
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wydra maskotką tegorocznego "Lata z Radiem"
Wydra maskotką tegorocznego "Lata z Radiem", Autor - Klarysa Marczak/Polskie Radio
"Wydrze wydrzę wydrze wydrze wydrze wydrzę", czyli o co chodzi? Dlaczego dziecko może być rozwydrzone? Analizy językowej słowa wydra podjęła się dr Agata Hącia. 

POSŁUCHAJ

04:52

Jakie jest znaczenie słowa wydra? (Lato z Radiem/Jedynka)

 

Wydra maskotką "Lata z Radiem 2024"

Wydra, wyderka, wydrzyka to encyklopedyczne określenia tegorocznej największej gwiazdy "Lata z Radiem". Jak nasza maskotka będzie miała na imię, to już zależy od słuchaczy. Na pewno o wydrze, jej urodzie i zwyczajach będziemy opowiadać w ciągu lata niejednokrotnie. 

Jakim gatunkiem jest wydra?

Wydra to z jeden największych polskich ssaków z rodziny łasicowatych. Jego łacińska nazwa brzmi Lutra lutra. Idealnie przystosowała się do środowiska wodnego. Wydry to urodzeni myśliwi. Co ciekawe, dawniej ludzie wykorzystywali specjalnie tresowane osobniki, żeby zaganiały ryby w sieci rybackie lub do wyłapywania pojedynczych sztuk. Przeciętna wydra ma bardzo obfite futro. Jego gęstość jest nawet 4 razy większa niż u psa, bo na 1 cm kw. skóry przypada aż 160 tys. mieszków włosowych. 

Jej łapki mają po pięć palców spiętych błoną pławną. Zazwyczaj ma duży brzuch, spłaszczoną głowę i nieduże uszy, które zamykają się podczas nurkowania. Wydra mieszka w norze, która jest ukryta w pobliżu zbiornika wodnego, czasami na swoje legowisko adaptuje norki po lisach lub borsukach. Nie zapada w sen zimowy, jest aktywna przez cały rok. Jest zwierzęciem rodzinnym, które opiekuje się swoimi dziećmi, uczy je polować, ale też się z nimi bawi.

O historii maskotek "Lata z Radiem" przeczytasz TUTAJ

---

"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia, po raz pierwszy wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem "Lata z Radiem" od początku jest "Polka dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i Pikniki Rodzinne.

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.