Skąd przybyli Sumerowie? "Musiał to być kierunek wschodni"

Data publikacji: 13.09.2024 22:00
Ostatnia aktualizacja: 13.09.2024 22:03
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Sumerowie był to starożytny lud nieznanego pochodzenia, który pod koniec IV tysiąclecia p.n.e. stworzył cywilizację w południowej Mezopotamii
Sumerowie był to starożytny lud nieznanego pochodzenia, który pod koniec IV tysiąclecia p.n.e. stworzył cywilizację w południowej Mezopotamii, Autor - Nastya Smirnova RF/shutterstock.com
Sumerowie stworzyli pierwszą w dziejach ludzkości tak wysoko zaawansowaną cywilizację, wyprzedzając czasowo nawet starożytnych Egipcjan. W IV tys. p.n.e., w dorzeczu dwóch mezopotamskich rzek - Eufratu i Trygrysu - zakładali swoje miasta-państwa. Zawdzięczamy im najstarsze pismo świata, rachubę czasu, imponujące zigguraty (wieże świątynne) i podstawy wydajnego rolnictwa (systemy irygacyjne).

Nie byli jednak ludnością autochtoniczną tego regionu. Skąd zatem przybyli? To wielka i wciąż nierozwiązana zagadka. Czy analiza ich języka, szukanie analogii do innych kultur czy choćby mitologia dają nam jakieś wskazówki? 

- Istnieje zgoda wśród badaczy, że Sumerowie są ludnością napływową. Natomiast już co do tego skąd i w jakim okresie napłynęli na tereny południowej Mezopotamii, późniejszego Sumeru, jest kwestią najrozmaitszych hipotez - powiedział w audycji "Eureka" dr hab. Marek Stępień z Zakładu Historii Starożytnej Wydziału Historii UW.


POSŁUCHAJ

22:09

Skąd przybyli Sumerowie? "Musiał to być kierunek wschodni" (Eureka/Jedynka)

 

Analiza języka to klucz?

- Generalnie musiał to być kierunek wschodni - podkreślił gość radiowej Jedynki.

Zwrócił uwagę na istotny wkład polskich badaczy w szukanie odpowiedzi na to pytanie. Prof. Jan Braun badał pochodzenie języka sumeryjskiego, porównywał jego rdzeń do rdzeni języków ludów górskich. Znalazł podobieństwa z tybeto-birmańską grupą chińsko-tybetańskiej rodziny językowej. - Ale trudno jest powiedzieć, że Sumerowie przybyli np. z Tybetu - wskazał gość "Eureki".

- Sumerowie są prawdopodobnie spokrewnieni z sąsiednimi Elamitami zamieszkującymi tereny dzisiejszego południowo-zachodniego Iranu. Język elamicki jest podobny do języka sumeryjskiego - powiedział.

Oddzielną kwestią jest, kiedy Sumerowie przybyli w dorzecze Eufratu i Trygrysu. - Wskazuje się na IV tys. p.n.e., wiążę się to z Kulturą Uruk. Samo miasto Uruk jest dużo starsze - zauważył dr hab. Marek Stępień. Jedno jest pewne - Sumerowie stworzyli w tym miejscu jedną z pierwszych cywilizacji a potem się... rozpłynęli. 

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

Naukowcy Państwowego Muzeum Archeologicznego we współpracy z Wydziałem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego od wiosny na stanowisku archeologicznym "Łysa Góra" w gminie Chorzele odkryli ok. 300 różnych zabytków, w tym hełm celtycki z IV w. p.n.e.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr hab. Marek Stępień z Zakładu Historii Starożytnej Wydziału Historii UW i dr Wojciech Borkowski z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie

Data emisji: 13.09.2024 r.

Godzina emisji: 19.30

kk

Wolna sobota z Jedynką
Wolna sobota z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.