Ideą festiwalu Eufonie (gr. ευφωνία - zgodnie zestawione ze sobą elementy, harmonijnie dobrane dźwięki) jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego większości krajów określanych dzisiaj jako Europa Środkowo-Wschodnia: od Bałkanów, poprzez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie.
Festiwal z jednej strony czerpie z tradycji, z drugiej zaś prezentuje zupełnie nowe, nieodkryte wcześniej brzmienia. Można na nim usłyszeć muzykę różnych epok i stylów.
Eufonie nie tylko w stolicy
6. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie - po raz pierwszy - zawita z koncertami poza Warszawę.
- Festiwal, który ma pewną misję, którą jest budowanie relacji makroregionalnych, rozwijanie współpracy z sąsiadami, łączenie polityk narodowych instytucji kultury w jakąś całość, nie może być tylko jednym z wielu festiwali warszawskich. Niewiele jest takich festiwali, które mogą sobie pozwolić na to, żeby być realizowane w różnych miastach, regionach w Polsce. My to sobie postawiliśmy jako cel - powiedział w audycji "Kulturalna Jedynka" dyrektor Narodowego Centrum Kultury Robert Piaskowski.
Wyjaśnił, że dzięki współpracy z różnymi partnerami, instytucjami, twórcy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie będą mogli zaprezentować wydarzenie "Penderecki: Siedem bram Jerozolimy" nie tylko w Warszawie czy Krakowie, ale także w Lusławicach czy w rodzinnym mieście kompozytora, Krzysztofa Pendereckiego - w Dębicy.
- Eufonie powinny mieć swoje koprodukcje i realizacje na ważnych festiwalach europejskich. Tam chcielibyśmy pokazywać nie tylko polską muzykę, ale w ogóle muzykę szeroko rozumianej "Europy środka". To jest trochę inna przestrzeń niż to, co nazywamy Europą Środkowo-Wschodnią - to gobelin utkany z wpływów, miejsce przenikania się Wschodu i Zachodu. Taki jest też program tegorocznego festiwalu - podkreślił Piaskowski.
Czytaj także:
Co w tegorocznym programie?
Na początek, 9 listopada, Gurdijeff Ensemble zabierze słuchaczy w podróż pełną ducha orientu, armeńskiej poezji za sprawą zaaranżowanych na instrumenty tradycyjne przez Levona Eskeniana utworów Georgija Gurdjieffa, Paghtasara Dpira, Ashoughs Sayat Novy czy Jivaniego.
15 listopada usłyszeć będzie można utwory C. Saint-Saensa, J. Masseneta czy Gounoda, a także fragmenty z "Carmen" Bizeta. Na scenie mezzosopranistka Elīna Garanča. Tego samego dnia zaprezentuje się duet Skalpel, który wziął na warsztat utwory wykonane przez Adama Struga i Monodię Polską. 16 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie zabrzmi muzyka religijna z XV i XVI wieku w wykonaniu zespołu Bastarda. W tym samym dniu w planach jest koncert dedykowany Joannie Wnuk-Nazarowej.
W repertuarze koncertu 17 listopada perły muzyki polskiego renesansu. W Filharmonii Narodowej będzie można wysłuchać opery "Venceslao, re di Polonia" w wersji koncertowej. 18 listopada odbędzie się wydarzenie pt. "The Sixteen: Heavenly Harmonies". Dzień później Solamente Naturali w programie "Musica globus", czyli opowieść o pobycie Georga Philippa Telemanna na Górnym Śląsku. 19 listopada także spektakl przygotowany przez zespół La Tempete.
20 listopada Dobrawa Czocher - wiolonczelistka, kompozytorka - zaprezentuje utwory ze swojej płyty "Dreamscapes" i nowy materiał. 21 listopada w planach jest "Pasja wg św. Marka" Pawła Mykietyna. Dzień później w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej - "Czarna maska" Krzysztofa Pendereckiego. Także 22 listopada zespół Kwartludium i Michał Jacaszek zabiorą publiczność do Kolchidy. To będzie muzyczna odyseja prowadząca ku bogactwu tradycji tkwiącej u źródeł europejskiej kultury.
Sopranistki Iwony Sobotki będzie można posłuchać 23 listopada. W programie m.in. Pieśni księżniczki z baśni op. 18 i III Symfonia "Pieśni o nocy" Karola Szymanowskiego. 24 listopada - wspomniana przez gościa radiowej Jedynki - VII Symfonia "Siedem bram Jerozolimy" Krzysztofa Pendereckiego. 29 listopada w programie opera "Have a Good Day!" na 10 kasjerów, dźwięki supermarketu i fortepian. To opowieść o życiu wewnętrznym kasjerów w centrum handlowym.
30 listopada organizatorzy Eufonii zapraszają na wydarzenie "Przełom. Jubileusz Pawła Szymańskiego". Tematem zamykającego festiwal koncertu będzie twórczość Pawła Szymańskiego, obchodzącego w tym roku 70. urodziny. W programie szeroki przekrój twórczości kompozytora.
Poza tym w audycji:
Mistrz Mowy Polskiej - aktor Piotr Polk, dziennikarz Jakub Porada i rysownik Henryk Sawka otrzymali tytuły Mistrza Mowy Polskiej 2024. Nazwiska laureatów ogłoszono w sobotę, 14 września, podczas gali w Kieleckim Centrum Kultury.
Premiery teatralne 2024/2025 w tym: "Heathers" (reż. Agnieszka Płoszajska) w Teatrze Syrena w Warszawie i "Rodzina w sieci, czyli polowanie na followersów" (reż. Wawrzyniec Kostrzewski) w Teatrze Kamienica w Warszawie - Ewa Heine.
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Martyna Podolska
Data emisji: 15.09.2024 r.
Godzina emisji: 23.10
Jedynka/PAP/kk