W reportażu "Kara za empatię" Adama Bogoryja-Zakrzewskiego wykorzystano nagrania z działalności edukacyjnej Aborcyjnego Dream Teamu w nadmorskich miejscowościach, wywiady z wczasowiczkami i uczennicami szkół licealnych na temat ich stosunku do kryminalizacji pomocnictwa w aborcji oraz fragmenty protestu kobiet w Warszawie. Kobiety wyrażają rozczarowanie postawą polityków, których wybrały z nadzieją na liberalizację przepisów aborcyjnych.
Audycja opiera się na opisach doświadczeń kobiet, które usunęły ciążę. Wśród nich są osoby przekonane o słuszności swojej decyzji oraz te, które nie mogą pogodzić się z terminacją ciąży sprzed lat. Natalia Broniarczyk oficjalnie przedstawia swoje powody decyzji o aborcji, podczas gdy inna kobieta z Częstochowy, chcąca zachować anonimowość z powodu ryzyka ostracyzmu i trudnych relacji z mężem, po 30 latach nadal nie może pogodzić się ze swoją decyzją.
Reportaż zawiera aktualne statystyki skazań z art. 152 par. 2 Kodeksu karnego za pomocnictwo w aborcji w latach 2011-2020. W tym okresie prawomocne wyroki zapadły wobec 147 osób, głównie członków rodzin, bliskich kobiet ciężarnych, handlarzy i lekarzy.
Czytaj także:
Studio Reportażu Polskiego Radia
Studio Reportażu i Dokumentu powstało 1 sierpnia 1998 roku jako samodzielna jednostka producencka Polskiego Radia, a jednocześnie największa w polskim radiu publicznym struktura profesjonalnie zajmująca się reportażem radiowym. Od kilkunastu lat obecne jest na wszystkich antenach Polskiego Radia.
Reportażyści Studia Reportażu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nich tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony i listy są dowodem na to, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.
Reportaż "Kara za empatię" Adama Bogoryja-Zakrzewskiego został wyemitowany we wtorek (1.10) po godz. 23.00.
kk/kmp