Powodzie w Europie
W Dreźnie w Saksonii na wschodzie Niemiec wody rzeki Łaby podnoszą się. W poniedziałek rano poziom wody wyniósł 5,62 m. W miejscowości Schoena w Saksonii, przy granicy z Czechami, poziom Łaby osiągnął ponad 6 metrów, co dało trzeci stopień zagrożenia powodziowego. Również m.in. w Bratysławie wody w Dunaju wciąż się podnoszą. W poniedziałek w południe poziom wody przekraczał 9 m; rekord to ponad 10 m.
- Tak intensywne powodzie występowały w przeszłości, ale w tej chwili będą występować coraz częściej, w związku z dużą ilością energii w atmosferze, czyli podgrzewaniem naszej biosfery. To wywołuje intensywne parowanie mórz i zmiany cyrkulacji atmosferycznej - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Maciej Zalewski z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk. - Konieczna jest zmiana strategii adaptacyjnej. Do tej pory mogła ona być zogniskowana w dolinach rzecznych, w tej chwili musimy myśleć już o tym, żeby adaptować i absorbować te opady potężne w miastach, w obszarach rolnych i w lasach - wyjaśnia ekspert.
Unia Europejska a polityka powodziowa
- W Parlamencie Europejskim w Strasburgu ma się odbyć debata parlamentarna o pomocy dla powodzian w Europie. Wniosek w tej sprawie złożyły w poniedziałek m.in. grupy Socjalistów i Demokratów oraz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Czy UE powinna mieć wspólną politykę powodziową?
- GreenTeam jest taką polityką wyprzedzającą, głównym jej założeniem jest zredukowanie skutków suszy i powodzi, adaptacja kraju rolniczego, wprowadzanie zadrzewień sródpolnych czy specjalnych stref buforowych - zwraca uwagę gość Jedynki.
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
- Powodzie w Europie Środkowej i Wschodniej zbierają tragiczne żniwo. O szczegółach Magdalena Skajewska.
- Jak radzą sobie z powodzią: Czechy i Słowacja - o tym Wojciech Stobba oraz Austria i Węgry - o tym Piotr Piętka.
- Na jaką pomoc możemy liczyć ze strony Unii Europejskiej? (m.in. zdjęcia satelitarne unijnego programu Copernicus, unijny Fundusz Solidarności, unijny Mechanizm Ochrony Ludności). Rozmowa z Beatą Płomecką.
- Czy anomalie pogodowe, które coraz częściej się zdarzają, pokazują zmiany klimatu? Gość: prof. Zbigniew Karaczyn z SGGW w Warszawie.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Data emisji: 16.09.2024
Godzina emisji: 17.10
ans/wmkor
System rzek w Europie. Jak walczyć z okresowymi powodziami? - Jedynka - polskieradio.pl