Szef francuskiego MSW zapowiada "przywrócenie porządku". Co to oznacza w praktyce?

Data publikacji: 24.09.2024 18:45
Ostatnia aktualizacja: 26.09.2024 15:18
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Bruno Retailleau, nowy minister francuskiego MSW.
Bruno Retailleau, nowy minister francuskiego MSW., Autor - EPA/ANDRE PAIN Dostawca: PAP/EPA
Nowy szef MSW Francji Bruno Retailleau zapowiedział, że jego resort będzie miał trzy priorytety. "Po pierwsze - przywrócenie porządku, po drugie - przywrócenie porządku i po trzecie - przywrócenie porządku" - oświadczył. Jego zdaniem właśnie porządek jest warunkiem wolności. 

Kim jest Bruno Retailleau?

Bruno Retailleau to jedna z tych postaci, które w nowym gabinecie Michele Barniera budzą największe zainteresowanie. Oprócz konserwatystów w rządzie znaleźli się również członkowie partii prezydenta Emmanuela Macrona. Nowy szef MSW zapowiedział działania mające poprawić sytuację w zakresie bezpieczeństwa. A z czego wynika aktualny "nieporządek"? Dr Marta Widy-Behiesse z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego zwraca uwagę na dwa aspekty. 

POSŁUCHAJ

33:30

Szef francuskiego MSW zapowiada "przywrócenie porządku". Co to oznacza w praktyce? (Więcej świata/Jedynka)

 

Czytaj też:

W czym tkwi problem Francji?

Chodzi tu o kwestie subiektywne i obiektywne. - Kwestie wewnętrzne, kwestie zewnętrzne. Destabilizacja zarówno w Europie jak również w Afryce i w krajach arabsko-muzułmańskich. To jest ta kwestia względnie obiektywna. Jeśli chodzi o kwestie subiektywne polityków francuskich, to w dużej mierze chodzi o kwestie imigracji. Zarówno tej uregulowanej jak i tej nieuregulowanej - analizuje rozmówczyni Magdaleny Skajewskiej. 

W tym kontekście należy pamiętać o tym, że dużą część francuskiego społeczeństwa stanowią muzułmanie i osoby pochodzenia muzułmańskiego. - Ta społeczność często jest kolejnym pokoleniem żyjącym we Francji. W wielu sytuacjach tak samo jak innym obywatelom również tej grupie definiowany przez ministra spraw wewnętrznych "nieporządek" przeszkadza - podkreśla gość audycji "Więcej świata". Zdaniem dziennikarzy "Le Figaro" wśród ewentualnych kwestii, którymi mógłby zająć się Retailleau jest ograniczenie darmowej opieki zdrowotnej dla nielegalnych imigrantów i ograniczenie łączenia rodzin. 

W audycji również: 

- czy Izrael wciąż może liczyć na wsparcie Stanów Zjednoczonych gdy konflikt w Strefie Gazy wciąż trwa, a do tego dochodzi w ostatnich dniach zaostrzenie konfliktu na północy i ostrzał Libanu? Premier Izraela Benjamin Netanjahu składa we wtorek wizytę w USA - korespondencja,

- Norwegia wzmacnia ochronę swojej granicy z Rosją. Nowa brygada wojska oraz wzmocnione jednostki policji mają chronić 200-kilometrową granicę przed falami uchodźców. Powstaną też umocnienia wzorowane na wprowadzanych przez kraje nadbałtyckie i planowanych w Polsce,

- statek Sojuz-25 z astronautką NASA i dwoma rosyjskimi kosmonautami wrócił na Ziemię - co powoduje że mimo najostrzejszego od lat napięcia na linii USA - Rosja oba kraje nie wstrzymują współpracy w dziedzinie podboju kosmosu,

- Euranet - na jaką pomoc ze strony UE mogą liczyć rolnicy poszkodowani przez powódź - O szerokiej i kompleksowej pomocy dla rolników po fali powodzi i podtopień mówił w Brukseli Czesław Siekierski. Polski minister rolnictwa wraz ze swoimi odpowiednikami ze wszystkich krajów członkowskich UE bierze tam udział w posiedzeniu komisji do spraw rolnictwa i rybołówstwa.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Data emisji: 24.09.2024

Godzina emisji: 17.13

mg

Piaf, czyli wróbel - opowieść o piosence francuskiej
Piaf, czyli wróbel - opowieść o piosence francuskiej
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.