Józef Chełmoński (1849-1914) należy do najwyżej cenionych malarzy, a jego twórczość zajmuje miejsce szczególne w historii sztuki polskiej. Artysta tworzył w sposób instynktowny i intuicyjny, niezależny od jakichkolwiek założeń programowych. Odznaczał się znakomitym zmysłem obserwacji i zdolnością zapamiętywania najbardziej ulotnych wrażeń, które następnie utrwalał na płótnie.
Wystawa "Józef Chełmoński" w Muzeum Narodowym w Warszawie to efekt trwających od 2022 roku badań naukowych. Obejmuje 119 obrazów i rysunków, pochodzących ze zbiorów własnych MNW, jak i wypożyczonych z 20 placówek muzealnych i kolekcji krajowych i zagranicznych. W Warszawie można ją oglądać do 29 stycznia 2025 roku. Później ekspozycja będzie dostępna w Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz Muzeum Narodowym w Krakowie.
Czytaj także:
W płótnach przekazuje nam zachwyt nad światem
- Na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie prezentujemy pełną opowieść o dorobku Józefa Chełmońskiego - powiedział w audycji "Kulturalna Jedynka" Wojciech Głowacki, współkurator wystawy "Józef Chełmoński".
- Jest to artysta bardzo ważny w malarstwie polskim jako realista - mamy wspaniałe sceny przed karczmami, pędzące zaprzęgi. Wyjątkowa wartość, którą wnosi Chełmoński do polskiego malarstwa, to też jest jego prekursorstwo w zakresie symbolizmu - w płótnach przekazuje nam zachwyt nad światem - zauważył.
Układ ekspozycji odzwierciedla najważniejsze dziedziny malarskich zainteresowań Chełmońskiego: ukazuje go jako kronikarza codziennego życia wsi, artystę zafascynowanego końmi, ich urodą, charakterem, żywiołową dynamiką ruchu, wreszcie jako wrażliwego obserwatora natury, dostrzegającego także duchowy, religijno-mistyczny wymiar jej bytu.
- Wystawa "Józef Chełmoński" jest okazją do obejrzenia bardzo wielu prac, które od dawien dawna nie były prezentowane publicznie, bo należą do kolekcji prywatnych, oraz takich obrazów, które jeszcze nigdy nie były w Polsce - wytłumaczył gość radiowej Jedynki.
Przed nami trzy odsłony wystawy:
Muzeum Narodowe w Warszawie: 27 września 2024 – 26 stycznia 2025,
Muzeum Narodowe w Poznaniu: 6 marca – 29 czerwca 2025,
Muzeum Narodowe w Krakowie: 8 sierpnia – 30 listopada 2025.
Poza tym w audycji:
Podsumowanie 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. To jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. W sobotę, 28 września, podczas gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni Złote Lwy otrzymał film Agnieszki Holland "Zielona granica". Reżyser Wojciech Marczewski odebrał nagrodę za całokształt dokonań - Platynowe Lwy.
Felieton teatralny Ewy Heine - "Panna Julie" w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Jeden z najsłynniejszych dramatów Augusta Strindberga - w którym młoda hrabianka, uwikłana we własne lęki i niepokoje, prowadzi niebezpieczną erotyczną grę, w którą wciąga służącego Jeana - wyreżyserowała Anna Skuratowicz.
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Anna Stempniak
Data emisji: 29.09.2024 r.
Godzina emisji: 23.10
kk/kmp/rk