Jak wyjaśnia dr hab. Aleksandra Zasada z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH Państwowego Instytutu Badawczego, szczepionka przeciw HPV została zarejestrowana w 2006 roku, więc historia szczepień jest bardzo długa.
- Pierwszy kraj w Europie, który wprowadził powszechne szczepienia przeciw HPV u siebie, to była m.in. Wielka Brytania. Oni zaczęli szczepić dziewczynki już w 2008 roku. Udało im się osiągnąć bardzo wysoki poziom wyszczepialności, ponieważ tam zaszczepiono 85 proc. dziewczynek w wieku 12-13 lat - podkreśla. - Okazało się, że szczepienia zredukowały liczbę przypadków raka szyjki macicy o 87 proc., a w przypadku wszelkich zmian przedrakowych, nawet o 97 proc. - dodaje.
Szczepienia populacyjne w Australii
Krajem, w którym udało się wyeliminować raka szyjki macicy jest m.in. Australia. - Tam zaczęto szczepić dziewczynki w 2007 roku, potem w 2013 również chłopców i w tej chwili jest to kraj, który może poszczycić się tym, że wyzbył się tej choroby. Tam jest plan taki, że poprzez szczepienia oraz badania przesiewowe do 2028 roku nie będzie żadnych przypadków tej choroby - zaznacza gościni audycji. - Szwecja, która bardzo wcześnie wprowadziła szczepienia, jest też ciekawym przypadkiem, ponieważ tam wykazano, że jeżeli dziewczynki były szczepione do 17. roku życia, to skuteczność tych szczepień to jest prawie 90 proc. Natomiast jeżeli szczepionka była podawana już kobietom w wieku 17-30 lat, już było gorzej - tłumaczy.
Wysoka skuteczność szczepionek
Według badań opublikowanych w "Journal of the National Cancer Institute" szczepionki przeciw wirusowi HPV odznaczają się bardzo wysoką skutecznością. Jednak w Polsce, mimo bezpłatnych szczepionek dla 12- i 13-latków, zaszczepiło się raptem dwadzieścia procent nastolatków. Dlatego tak ważna jest kampania informacyjna. Tym bardziej, że w naszym kraju wprowadzono program bezpłatnych szczepień dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat.
- Co roku średnio 3 tysiące kobiet w Polsce dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. To jest choroba o bardzo wysokiej śmiertelności i mamy skuteczną, bezpieczną szczepionkę, aby się przed tym chronić - zwraca uwagę dr hab. Aleksandra Zasada.
Czytaj również:
Tytuł audycji: "Cztery pory roku"
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Gość: dr hab. Aleksandra Zasada (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH Państwowy Instytut Badawczy)
Data emisji: 1.10.2024 r.
Godzina emisji: 10.13
ans