Likwidacja alko-tubek? Wiceminister zdrowia: pracujemy nad ustawą, dopiszemy też sprawę opakowań

Data publikacji: 02.10.2024 10:20
Ostatnia aktualizacja: 02.10.2024 11:36
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
- Rząd już pracuje nad nowelizacją Ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Jest bardzo prawdopodobne, że dopiszemy tam odpowiednie przepisy dotyczące opakowań - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef resortu zdrowia Wojciech Konieczny, pytany o tzw. alko-tubki, napoje alkoholowe sprzedawane w saszetkach przypominających musy owocowe.

Producent napojów alkoholowych w plastikowych saszetkach zapowiedział we wtorek wieczorem wycofanie produktu ze sprzedaży. Wcześniej premier zapowiedział zmiany w prawie, które mają uniemożliwić podobną działalność w przyszłości. W "Sygnałach dnia" Radiowej Jedynki sprawę komentował senator Lewicy i wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

POSŁUCHAJ

24:02

Wojciech Konieczny: pracujemy nad nowelizacją Ustawy o wychowaniu w trzeźwości, dopiszemy tak także zmiany dotyczące opakowań (Sygnały dnia)

Problem alko-tubek. Konieczny: dopiszemy właściwe zmiany do ustawy

Gość audycji poinformował, że resort zdrowia już od pewnego czasu pracuje nad nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Celem noweli miało być ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych, jednak już w trakcie konsultacji dopisano do niego kolejne zmiany - m.in. dotyczące ograniczenia promocji alkoholu oraz zwiększające kary za łamanie przepisów.

- Bardzo prawdopodobne jest, że dopiszemy do tej ustawy odpowiednie przepisy. (...) Możemy to oczywiście zrobić osobną zmianą tej ustawy, ale myślę, że mając otwarty proces łatwiej będzie nam dołożyć przepisy uwzględniające to, co się ostatnio działo i zapobiegające temu w przyszłości - powiedział Wojciech Konieczny.

Wiceminister zdrowia przyznał, że jednym z pomysłów doprecyzowania przepisów może być ograniczenie sprzedaży alkoholu wyłącznie do opakowań szklanych i aluminiowych, inną propozycją jest doprecyzowanie przepisów na temat sprzedaży alkoholu w taki sposób, by nie sugerowało to innych produktów.

- Mamy takie przepisy, ale być może one są nie dość precyzyjne, skoro firmie, która wprowadziła ten produkt, udało się w jakiś sposób znaleźć lukę w tych przepisach - ocenił Konieczny.

Zbyt duża dostępność alkoholu w Polsce

Polityk zwrócił także uwagę na ogólne problemy z dostępnością alkoholu w Polsce. Jak zauważył, Polacy bardzo mocno się wzbogacili, gdy tymczasem alkohol znacznie wcale nie podrożał, co skutkuje zbyt dużą "dostępnością ekonomiczną", ale jest także zbyt duża dostępność fizyczna - chodzi o liczbę punktów sprzedaży.

- Mamy w Polsce jeden punkt sprzedaży alkoholu na 302 mieszkańców. To jakby w każdym [większym] bloku był punkt sprzedaży alkoholu. (...) To są zatrważające dane, a my tego nie ograniczamy - mówił Konieczny, dodając, że częściowo ograniczają to samorządy, jednak skala jest zbyt mała.

Na pytanie, czy resort zdrowia zamierza zmieniać coś także w tej kwestii, wyjaśnił, że plany są, jednak gdyby chcieć je wszystkie teraz wprowadzić do opracowywanej nowelizacji, to to wydłuży czas wejścia ustawy w życie. Zatem można albo przeciągać zmiany w czasie, za to zmieniać kompleksowo, albo najpierw wprowadzić szybko zmiany najważniejsze, a nad kolejnymi pracować w następnej kolejności.

- Jest np. taki postulat, żeby wprowadzić minimalną cenę za gram alkoholu. (...) Myślimy o tym, żeby ukrócić wszystkie nieprawidłowości w postaci sprzedaży promocyjnej, typu "kupisz dwa piwa, dostaniesz trzecie gratis". (...) Internetowa sprzedaż alkoholu w naszym rozumieniu też jest patologią. (...) Jest tutaj sporo do zrobienia, istnieje również - nie będę tego ukrywał - lobby, które jest temu przeciwne i jest to dosyć głośne lobby - wyjaśnił Wojciech Konieczny.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Sygnały dnia
Prowadzi: Grzegorz Osiecki
Gość: Wojciech Konieczny (wiceminister zdrowia, senator, PPS)
Data emisji: 02.10.2024
Godzina emisji: 08.15

PR1/jmo

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.