Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej - zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Thomasa Phifera - jest dedykowany miastu Warszawie. Są w nim przestrzenie przeznaczone na programy publiczne, performanse, spotkania. Będzie księgarnia, kawiarnia oraz kino.
Oprócz sal wystawienniczych, powstały także tzw. pokoje z widokiem, czyli pomieszczenia z panoramicznymi oknami ze specjalnie wykadrowanymi widokami na miasto.
Nie mogliśmy rozwinąć skrzydeł
- Opowieść o tworzeniu tego muzeum, to mógłby być niezły scenariusz na film. Wszyscy bardzo czekamy na to miejsce - powiedziała przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. - To pierwsza inwestycja otwierająca szereg kolejnych, które tu, w Nowym Centrum Warszawy, się będą działy. One spowodują, że odczarujemy centrum miasta. Tutaj będzie życie - dodała.
Dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Joanna Mytkowska zauważyła, że muzeum działa już od 2005 roku, "ale w sposób dla większości mieszkańców stolicy niezauważalny". - Na Powiślu, przy Wybrzeżu Kościuszkowskim, jest za mało przestrzeni. Nie pozwoliło to nam rozwinąć skrzydeł - wskazała.
- Sztuka współczesna to nie tylko malarstwo, rzeźba, instalacje, fotografia czy film, ale też pewnego rodzaju podejście do rzeczywistości, które charakteryzuje się krytycznym myśleniem, rozumieniem społecznej roli sztuki, dla której istotne jest budowanie wspólnoty opartej na dialogu, otwartości - wyjaśniła.
"Trudna miłość. Muzeum między placem a pałacem"
Podczas otwarcia muzeum w październiku zostanie zaprezentowana wystawa "Trudna miłość. Muzeum między placem a pałacem" w ramach 16. edycji festiwalu "Warszawa w Budowie". Będzie ona poruszać kwestię roli, jaką mogą pełnić dzisiaj współczesne instytucje kultury oraz odnosić się do historii budowy muzeum.
Specjalnie na otwarcie, setka wybranych przez zespół muzeum artystów przygotowuje performensy, działania, oprowadzania i koncerty. Przez kilka tygodni będzie trwał swoisty festiwal otwarcia, tak żeby wszyscy mogli się zapoznać z możliwościami budynku, z architekturą i potencjałem, który ta budowla niesie.
W lutym przyszłego roku zostanie otwarta kolekcja muzeum.
Czytaj także:
Studio eksperymentalne Polskiego Radia
W Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie funkcjonowało Studio Eksperymentalne Polskiego Radia, słynny "Czarny pokój" zaprojektowany przez Zofię i Oskara Hansenów. SEPR będzie czymś więcej niż zabytkiem, stanie się narzędziem używanym przez kolejne pokolenia artystów. Będzie udostępniane twórcom do realizacji projektów muzycznych.
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Anna Stempniak
Data emisji: 1.10.2024 r.
Godzina emisji: 23.40
kk