Dorota Jaśkiewicz-Łebek odnalazła ważną postać tej miniaturowej śpiewanej opowieści - słynną pannę Krysię. Dziś 95-letnia Krystyna Trylańska w latach 60. "królowała na turnusach", ale nie jako ich uczestniczka, tylko zatrudniona przez Fundusz Wczasów Pracowniczych instruktorka kulturalno-oświatowa (w skrócie: kaowiec). Zwróciła uwagę Wojciecha Młynarskiego.
Błyszczały jak perła na wczasowej mapie
W 1949 roku Sejm powołał do życia Fundusz Wczasów Pracowniczych (FWP). Od tego momentu życie pracownika w PRL już nie było takie samo. Jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać domy wczasowe, a ludzie, którzy nigdy, albo rzadko, gdziekolwiek poza swoje miasto lub wieś wyjeżdżali, zyskali szansę, by zobaczyć inny region Polski.
Również nowe i zupełnie nieznane tereny, tzw. Ziemie Odzyskane, jak Karpacz czy Szklarska Poręba w Karkonoszach - nietknięte wojną - błyszczały jak perły na wczasowej mapie ówczesnej Polski, ze swoimi pięknymi poniemieckimi pensjonatami i oszałamiającą przyjezdnych górską przyrodą.
Komunistyczne władze zadbały, żeby wypoczynek był zorganizowany od rana do wieczora. A za rozrywkową część programu odpowiadali właśnie kaowcy. Między innymi oni są bohaterami reportażu Doroty Jaśkiewicz-Łebek pt. "Ta panna Krysia i tamten czas".
Czytaj także:
Studio Reportażu Polskiego Radia
Studio Reportażu i Dokumentu powstało 1 sierpnia 1998 roku jako samodzielna jednostka producencka Polskiego Radia, a jednocześnie największa w polskim radiu publicznym struktura profesjonalnie zajmująca się reportażem radiowym. Od kilkunastu lat obecne jest na wszystkich antenach Polskiego Radia.
Reportażyści Studia Reportażu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nich tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony i listy są dowodem na to, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.
Na reportaż "Ta panna Krysia i tamten czas" Doroty Jaśkiewicz-Łebek zaprosiliśmy w piątek (4.10) po północy.
kk/mg/kmp