Kampania edukacyjna "Zdrowy plecak"
Przeciążone i nieprawidłowo noszone tornistry i plecaki szkolne są jednym z głównych czynników wpływających na występowanie wad postawy i bólu kręgosłupa u dzieci. - Celem kampanii "Zdrowy plecak" jest uświadamianie rodziców przede wszystkim, w jaki sposób zadbać o plecy dzieci, uwzględniając właśnie plecak. Jest to atrybut, który dziecko nosi 10 miesięcy w roku, a nawet dłużej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr nauk med. Elżbieta Binek, fizjoterapeuta dziecięcy.
Plecak powinien być odpowiednio wyregulowany
Jak podkreśla gościni audycji, plecak dla dziecka powinien być odpowiednio wyregulowany. - Widzę, w jaki sposób dzieci noszą plecaki i wiem, że świadomość jest bardzo mała. To wynika z tego, że rodzic się nie dokształcił w tej branży, więc zachęcam, żeby tutaj zwiększyć swój zakres wiedzy - mówi. - Przede wszystkim należy dopasować odpowiednią wielkość, czyli plecak nie powinien wykraczać poza linię bioder, nie powinien opierać się na pośladkach, jak dzisiaj te tornistry nosi młodzież. Plecak powinien też być odpowiednio wyregulowany, czyli pasek zarówno od prawego do lewego ramienia powinien mieć taką samą długość - radzi ekspertka.
- Jeżeli chodzi o zapięcia, to bardzo ważne w przypadku dzieci jest obecność pasa piersiowego. On umożliwia też swobodne przemieszczanie się dziecka, czy to zarówno na rowerze, czy podczas biegania. Plecak się wtedy nie przesunie i nie zsunie - dodaje.
Jaka powinna być waga tornistra?
- Maksymalna masa plecaka nie powinna przekraczać od 10 do 15 proc. masy ciała, więc jeżeli dziecko waży 30 kg, to optymalnie będzie to 3 kilogramy, a nawet 4,5 - tłumaczy dr nauk med. Elżbieta Binek. - Oczywiście da się włożyć do niego więcej, ale rodzice powinni kontrolować co dziecko ma w tym plecaku - zaznacza.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Gość: dr nauk med. Elżbieta Binek
Data emisji: 8.10.2024 r.
Godzina emisji:
ans