Kampania "Zobacz Człowieka". Zaburzenia psychiczne dotykają blisko co czwartą osobę w Polsce

Data publikacji: 10.10.2024 12:46
Ostatnia aktualizacja: 10.10.2024 17:18
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wiele osób zmagających się chorobą psychiczną staje się również obiektem stygmatyzacji
Wiele osób zmagających się chorobą psychiczną staje się również obiektem stygmatyzacji, Autor - Shutterstock
Wiele osób zmagających się z chorobą psychiczną staje się również obiektem stygmatyzacji - coraz bardziej powszechnego zjawiska, które łączy się z uprzedmiotowieniem i dehumanizacją osoby jej doświadczającej. Startuje trzecia odsłona kampanii "Zobacz Człowieka". 

Kampania "Zobacz Człowieka" poświęcona jest stygmatyzacji i autostygmatyzacji osób w kryzysie psychicznym, uświadomienia, że osoby z zaburzeniami to zwykli ludzie, tacy sami jak my, których należy wysłuchać i je zrozumieć. 


- Będziemy mówić, tak jak w zeszłych latach, o zdrowiu psychicznym, o przeciwdziałaniu stygmatyzacji. W tym roku, czyli już w trzeciej odsłonie kampanii, szczególny nacisk będziemy kłaść na edukację o zdrowiu psychicznym mężczyzn i chłopców i też o trudnościach, jakie mogą mieć w dotarciu do pomocy - mówi w radiowej Jedynce Katarzyna Chotkowska, psycholog i psychoterapeuta. 


POSŁUCHAJ

03:17

Kampania "Zobacz Człowieka". Zaburzenia psychiczne dotykają blisko co czwartą osobę w Polsce (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Problemy dotykają chłopców i młodych mężczyzn 

W okresie dojrzewania młodemu człowiekowi towarzyszą skrajne emocje i wahania nastroju, głównie problemy dotyczą chłopców i młodych mężczyzn. - Statystyki pokazują, że mężczyźni częściej niż kobiety borykają się z problemem uzależnienia. Są też inne zaburzenia, o których mówimy też w kontekście kobiet czy całego społeczeństwa, czyli depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości, albo po prostu kryzysy sytuacyjne, adaptacyjne, utrata pracy, rozpad rodziny, utrata związku - tłumaczy ekspertka. - Problemy i diagnozy mogą być bardzo różne - podkreśla.

- Ważne jest, żeby w sytuacji, kiedy dzieje się coś trudnego - czy to jest depresja, czy to kierunek uzależnienia, czy trudna sytuacja - żeby była wolność, przyzwolenie do tego, żeby poprosić o pomoc, bo tutaj jest największa trudność - dodaje. 

Z czego mogą wynikać problemy psychiczne? 

W przypadku chłopców jest mowa o chłopcach w wieku szkolnym, z podstawówki i liceum. - Oni często mogą mieć problemy adaptacyjne, czyli np. zmiana szkoły czy trudne środowisko, problemy rodzinne, problemy szkolne, problemy z rówieśnikami, ale również depresje - zauważa psycholog. - Pamiętajmy, że nastolatki są też szczególnie narażone na problem depresji. Jeżeli chodzi o problemy ze zdrowiem psychicznym, to też takim symptomem może być agresja, co często nie jest dostrzegane, jest karcone, karane, a pod tym kryje się jakiś większy problem - zwraca uwagę. 

Czytaj więcej: 

Audycja zrealizowana ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, finansowanego przez Ministra Zdrowia.

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Materiał: Małgorzata Abgarowicz 

Data emisji: 10.10.2024 r.

Godzina emisji: 10.15

ans/wmkor


Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.