Czym jest mowa ciała?
Bartłomiej Ostapczuk nie ma wątpliwości, że mowa ciała ma współcześnie ogromne znaczenie. - Myślę, że to jeden z trudniejszych rodzajów teatru. Jest osadzony w naszej fizyczności, która jest przejawem naszej emocjonalności - analizuje. Dodaje, że sam nazywa pantomimę "sztuką świadomego milczenia na scenie". W tym roku warszawski Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu będzie okazją do obejrzenia sześciu spektakli, zarówno polskich, jak i zagranicznych.
Czym jest Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimów?
To niepowtarzalna szansa, by zaobserwować fascynujące różnice kulturowe występujące w ludzkim ciele. - Inaczej ciałem historię opowiadają osoby z Kolumbii, a inaczej z Finlandii, Polski czy Hiszpanii. - To kompletnie inny rodzaj języka, nawet jeśli mieliby opowiedzieć o tym samym - nie ma wątpliwości rozmówca Aleksandry Tykarskiej. Artyści prezentować będą sztukę bazującą na tekstach, które po wojnie napisał Samuel Beckett, irlandzki dramaturg, prozaik i eseista.
Szczegółowy program dostępny jest TUTAJ.
Być tu i teraz
Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, że w pantomimie najwięcej pokazuje się wdechem i wydechem. - To, jak w tym czasie ruszy się ciało, jest fenomenem naszego życia. Mnie ta sztuka buduje samoświadomość bycia, dzielenia się tym rzemiosłem z innymi. Sprowadza mnie do bycia tu i teraz. Wiem, jak to jest wartościowe. I sprawia, że dużo bardziej cieszę się każdym dniem - tłumaczy Bartłomiej Ostapczuk.
Tytuł audycji: Folder ulubione
Prowadziła: Aleksandra Tykarska
Gość: Bartłomiej Ostapczuk (dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu)
Data emisji: 10.10.2024 r.
Godzina emisji: 14.16
mg/wmkor