Międzynarodowy Dzień Przeciwko Karze Śmierci. Jaka jest skala tego zjawiska na świecie?

Data publikacji: 10.10.2024 18:45
Ostatnia aktualizacja: 10.10.2024 20:37
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W jakich krajach obowiązuje kara śmierci?
W jakich krajach obowiązuje kara śmierci?, Autor - felipe caparros/Shutterstock

POSŁUCHAJ

Międzynarodowy Dzień Przeciwko Karze Śmierci. Jaka jest skala tego zjawiska na świecie? (Więcej świata/Jedynka)

W ubiegłym roku karę śmierci wykonano w szesnastu krajach świata, a liczba egzekucji była najwyższa od prawie dekady, wynika z danych Amnesty International. 1153 egzekucje to o 30 proc. niż w roku 2022. 

Gdzie obowiązuje kara śmierci?

Kara śmierci wciąż obowiązuje w ponad 50 krajach świata. W tej niechlubnej statystyce przodują Chiny, Iran i Arabia Saudyjska. - Co więcej, w kontekście tych krajów nie jesteśmy do końca pewni szczegółów odnośnie skali. Te dane są utajnione i niedostępne dla niezależnych instytucji. Wnioskować możemy jedynie na podstawie informacji, które do nas docierają, a nie są w stu procentach weryfikowalne - zwraca uwagę Adam Ploszka z rzecznictwa Amnesty International. 


POSŁUCHAJ

35:09

Międzynarodowy Dzień Przeciwko Karze Śmierci. Jaka jest skala tego zjawiska na świecie? (Więcej świata/Jedynka)

 

Za co grozi kara śmierci?

Katalog czynów, za które można otrzymać karę śmierci jest bardzo szeroki. - Mamy dane, z których wynika, że w Korei Północnej to np. nieużywanie języka narodowego. (...) Oczywiście chodzi też o klasyczne przestępstwa, za które przez lata można było otrzymywać karę śmierci. Szpiegostwo, zdrada państwowa, czy kradzieże czyli te o znacznie mniejszym ciężarze gatunkowym - wylicza rozmówca Magdaleny Skajewskiej. Dodaje, że w związku z tym "nietrudno o naginanie systemu". 

Co z państwami demokratycznymi?

Kara śmierci obowiązuje również w Stanach Zjednoczonych. W sierpniu, na przestrzeni siedmiu dni, dokonano pięciu egzekucji (m.in. w stanie Alabama). - W USA jest to element systemu wymiaru sprawiedliwości, który przez lata funkcjonuje jako ten potencjalnie odstraszający. Ale właśnie Stany Zjednoczone dostarczają nam najwięcej dowodów na pomyłki, na wrażliwość grup marginalizowanych - podsumowuje gość audycji "Więcej świata". 

W audycji również:

- huragan Milton w USA na szczęście nie zaatakował z taką siłą, jak prognozowano,

- trwa objazd Wołodymyra Zełenskiego po Europie. Prezydent Ukrainy odwiedza największe stolice: Paryż, Rzym, Berlin i Londyn. W czwartek spotkał się premierem Wielkiej Brytanii, Keirem Starmerem,

- klęski żywiołowe są wykorzystywane politycznie w kampanii prezydenckiej w USA – szczególnie w atakach na administrację Bidena,

- wizyta w Albanii i Serbii prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana - interesy Turcji na Bałkanach,

- jak podaje litewskie Ministerstwo Obrony Litwa ufortyfikowała kolejny most nad Niemnem na trasie z Królewca - umocnienia postępują zgodnie z planem, a niektóre mosty mają zostać zburzone.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Data emisji: 10.10.2024

Godzina emisji: 17.12

mg

W samo południe
W samo południe
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.