Głód i niedożywienie na świecie. Ekspert: jedzenie nie jest takim towarem jak każdy inny

Data publikacji: 16.10.2024 19:30
Ostatnia aktualizacja: 17.10.2024 12:44
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
ONZ donosi, że jedna osoba na 11 osób na świecie doświadcza braku wystarczającej ilości pożywienia
ONZ donosi, że jedna osoba na 11 osób na świecie doświadcza braku wystarczającej ilości pożywienia, Autor - Shutterstock
ONZ donosi, że jedna osoba na 11 osób na świecie doświadcza braku wystarczającej ilości pożywienia. Na tragiczne skutki głodu narażone są przede wszystkim dzieci, których zdrowie i życie znajduje się w stanie bezpośredniego zagrożenia przez niedobory żywieniowe. 

"Mamy dostatecznie dużo żywności"

Jak podkreśliła Catherine Russell, dyrektor generalna UNICEF-u: "Niedożywienie wpływa na możliwość przeżycia dziecka, jego wzrost fizyczny i rozwój mózgu. Globalne wskaźniki dotyczące zahamowania wzrostu zmniejszyły się o 1/3, czyli 55 mln w ciągu ostatnich dwóch dekad, co pokazuje, że inwestycje w żywienie matek i dzieci przynoszą efekty. Jednak na całym świecie co czwarte dziecko poniżej piątego roku życia doświadcza niedożywienia, co może prowadzić do długotrwałych szkód".


POSŁUCHAJ

30:16

Głód i niedożywienie na świecie. (Więcej świata/Jedynka)

  

- Moim zdaniem główną przyczyną głodu na świecie, poza skrajnymi sytuacjami, są konflikty zbrojne, katastrofy naturalne oraz kryzys klimatyczny, który wpływa na to, jak tę żywność na świecie dystrybuujemy - mówi w radiowej Jedynce Jakub Belina-Brzozowski z Polskiej Misji Medycznej. - Mamy na świecie dość żywności, żeby wyżywić cały świat. (...) Zdarza się, że kraje, w których setki tysięcy osób czy miliony cierpią niedożywienie czy głód, eksportują żywność do bogatych krajów północy, bo im się to po prostu ekonomicznie opłaca - zwraca uwagę. 

- Mamy dostatecznie dużo żywności, potrzebny byłyby taki okrągły stół, w którym priorytetem byłoby stwierdzenie, że jedzenie, pokarm nie jest towarem takim jak każdy inny, i od tego musiałyby się takie negocjacje zacząć - dodaje ekspert. 

Działalność humanitarna 

Rozmówca Łukasza Walewskiego wyjaśnia, że pracownicy humanitarni, mimo wszelkich starań, nie są w stanie dotrzeć do wszystkich potrzebujących na świecie. - To nasza tragedia, jako pracowników humanitarnych, że my wybieramy, komu pomożemy, tzn. że wiemy o setkach milionów osób, które potrzebują tej pomocy, ale jesteśmy w stanie dotrzeć tylko do części z nich i docieramy do tych, których z jakichś powodów wybierzemy jako tych najbardziej potrzebujących - mówi. - W przypadku Strefy Gazy ten dostęp jest utrudniony. My jako Polska Misja Medyczna tam docieramy, ale nie zawsze z taką pomocą byśmy chcieli - dodaje. 

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała 10-punktowy plan działania ws. migracji. Wezwała do przyspieszenia wdrażania paktu migracyjnego, który w jej ocenie może pomóc krajom lepiej zarządzać procedurami azylowymi. Chce też wzmocnić ochronę granic z Rosją i Białorusią. Gość: Maciej Pawłowski z Instytutu Nowej Europy. 

- W poniedziałek chińska armia przeprowadziła zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu, których scenariusz zakładał blokadę wyspy. Manewry były odpowiedzią Chin na słowa prezydenta Tajwanu, który stwierdził, że Pekin nie ma prawa reprezentować interesów Tajpej. Gość: Marcin Jerzewski, politolog, sinolog. 

- Przed rzymską fontanną di Trevi będzie mogła przebywać ograniczona liczba osób - zapowiedziały władze Wiecznego Miasta, nie wyklucza się wprowadzenia w przyszłości biletu wstępu i drobnej opłaty. Więcej w materiale Magdaleny Skajewskiej. 

Czeska Praga chce ograniczyć dostęp do piwa. Na razie tylko dla pijanych, którzy przemierzają nocą czeską stolicę większymi grupami. Więcej w materiale Michała Strzałkowskiego. 

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Łukasz Walewski 

Data emisji: 16.10.2024

Godzina emisji: 17.12

IAR/ans/kmp

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.