Ustawa o związkach partnerskich. "Oddajemy szacunek i godność tym osobom"

Data publikacji: 21.10.2024 09:50
Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 10:48
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
- W koalicji 15 października wszyscy powinniśmy komunikować się z wyborcami PSL, po to, aby pokazywać im, że to jest zmiana, której oczekuje całe społeczeństwo. Zmiana, na której skorzystają wszyscy, nie tylko i wyłącznie pary jednopłciowe - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Adriana Porowska, ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego.

Projekt ustawy o związkach partnerskich trafił do konsultacji publicznych i międzyresortowych. Dwie osoby będą mogły zawrzeć taki związek, składając oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. - Projekt ustawy o związkach partnerskich nie był uzgodniony z PSL; to nie jest projekt rządowy - mówił w niedzielę w TVN24 poseł PSL-TD Piotr Zgorzelski. Wcześniej Aleksandra Gajewska (KO) zapewniła w Polsat News, że projekt ma szansę na uzyskanie poparcia w koalicji i można nazywać go rządowym.

Zdaniem ministry do spraw społeczeństwa obywatelskiego Adriany Porowskiej Trzecia Droga nie rozpadnie się z powodu różnic w kwestii związków partnerskich. Posłowie z PSL sprzeciwiają się niektórym zapisom ustawy. - Wiedzieliśmy właściwie od zawsze, że to nas różni. Dlatego mamy umowę koalicyjną Trzeciej Drogi. Umówiliśmy się na pewne rzeczy, których razem dokonamy - zaznaczyła.

- Mamy do odrobienia lekcję nie tylko namawiania posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego czy osób w rządzie do tego, by poparli tę ustawę, ale by pomóc przekonać im ich wyborców, żeby pokazać, że to nie jest nic, co w jakikolwiek sposób kogoś krzywdzi, wręcz przeciwnie, oddajemy szacunek i godność tym osobom, które w Polsce są w takich związkach partnerskich i dopominają się o swoje prawa - podkreśliła. 

POSŁUCHAJ

30:21

Adriana Porowska o ustawie o związkach partnerskich (Sygnały dnia)

"Nie wolno się na ludzi obrażać, jeśli myślą inaczej"

- Wszyscy mamy do odrobienia lekcję rozmowy ze społeczeństwem i opowiadania o tym, co i dlaczego wprowadzamy. Myślę, że w ten sposób moglibyśmy pomóc posłom PSL (…), nie wolno się na ludzi obrażać, jeśli myślą inaczej, należy próbować przekonać ich do swoich racji, nie wolno wychodzić z pozycji: "my jesteśmy mądrzejsi, lepsi, wiemy więcej o świecie" (…). Należy komunikować się z ludźmi i tłumaczyć im, dlaczego podejmujemy takie decyzje - mówiła ministra.

Czytaj także:

Projekt ustawy o związkach partnerskich wprowadza do polskiego prawa instytucję rejestrowanego związku partnerskiego. Dwie osoby będą mogły zawrzeć taki związek, składając oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Zgodnie z projektem, osoby tworzące związek partnerski będą miały dostęp do informacji medycznej, prawo do pochówku, dziedziczenia i wspólności majątkowej. Będą mogły także nosić wspólne nazwisko i będą miały małą pieczę, jeśli chodzi o wychowanie dzieci z poprzedniego związku jednego z partnerów. W projekcie nie ma natomiast przepisów o przysposobieniu dzieci. Zgodnie z projektem, związek partnerski będą mogły zawrzeć także osoby tej samej płci.

Konsultacje społeczne i międzyresortowe dotyczące przedłożonego projektu ustawy mają potrwać przez 30 dni.

Więcej w nagraniu.

Audycja: Sygnały dnia
Prowadzący: Karol Surówka
Gość: Adriana Porowska, ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego
Data emisji: 21.10.2024
Godzina emisji: 8.15
IAR/Jedynka/ka

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.