Ekspert: akty dywersyjne ze strony Rosji będą eskalować

Data publikacji: 23.10.2024 17:52
Ostatnia aktualizacja: 23.10.2024 18:47
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas konferencji prasowej przed siedzibą MSZ w Warszawie. Szef MSZ poinformował, że zdecydował o wycofaniu zgody na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas konferencji prasowej przed siedzibą MSZ w Warszawie. Szef MSZ poinformował, że zdecydował o wycofaniu zgody na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu, Autor - PAP/Paweł Supernak

POSŁUCHAJ

Ekspert: akty dywersyjne ze strony Rosji będą eskalować (Więcej świata/Jedynka)

- Takie działania są prowadzone z kilku powodów. Jednym z nich jest odciągnięcie uwagi Zachodu od kwestii wojny na Ukrainie - powiedział w audycji "Więcej świata" dr Jakub Olchowski z Instytutu Europy Środkowej w Lublinie.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oświadczył we wtorek, że za ostatnimi próbami dywersji w Polsce i w krajach sojuszniczych stoi Moskwa. Szef MSZ oznajmił, że wycofał zgodę na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu, a jego personel zostanie uznany za osoby niepożądane w Polsce

Zdaniem gościa audycji "Więcej świata", dr. Jakuba Olchowskiego z Instytutu Europy Środkowej w Lublinie, Rosja nie przestanie prowadzić działań dywersyjnych; należy się spodziewać, że te akty się będą wręcz nasilać. 


POSŁUCHAJ

30:46

Ekspert: akty dywersyjne ze strony Rosji będą eskalować (Więcej świata/Jedynka)

 

"Nie przypuszczam, by ten zatarg eskalował"

W odpowiedzi na wycofanie zgody na działanie rosyjskiego konsulatu w Poznaniu Rosja - jak powiedziała rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Maria Zacharowa - odpowie Polsce "bolesnymi retorsjami".

Gość radiowej Jedynki wskazał, że Rosja - zgodnie z prawem międzynarodowym - prawdopodobnie wycofa zgodę na działanie któregoś z polskich konsulatów w FR. - Nie przypuszczam, by ten zatarg dyplomatyczny jakoś eskalował - ocenił.

Poza tym w audycji:

Premier Donald Tusk przyleciał do Belgradu, gdzie w czwartek spotka się z premierem Serbii Miloszem Vuczeviciem oraz prezydentem Aleksandarem Vucziciem. To pierwsza wizyta szefa polskiego rządu w tym kraju od 2013 roku. Podczas wizyty premierowi towarzyszyć będzie delegacja polskich przedsiębiorców.

Gość: Łukasz Kobeszko - ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.

Liczba ludności Ukrainy zmniejszyła się o ponad 10 mln od początku pełnowymiarowej inwazji, rozpoczętej przez Rosję w lutym 2022 roku - alarmuje Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych (UNFPA). Do tego dzietność spadła do mniej więcej jednego dziecka na kobietę. 

Relacja: Paweł Buszko.

Nowy trend w świecie podróży - zdaniem ekspertów rok 2025 będzie należał do astroturystyki (zorze polarne, zaćmienia słońca itp.). Miejscowością, która w ciągu najbliższego roku może spodziewać się nalotu astroturystów, jest miasto Tromsø, położone na północnych rubieżach Norwegii.

Gość: Ewa Danela Burdon - prezeska Norwesko-Polskiej Izby Handlowej.

Wizytę króla Karola III i królowej Kamili w Australii zakłócił kolejny incydent - aborygeński aktywista Wayne Wharton obrzucił monarchę wyzwiskami, gdy ten witał się z tłumem przed operą w Sydney. Mężczyzna został aresztowany. Wcześniej z budynku parlamentu wyprowadzono senatorkę, która oskarżyła króla o "ludobójstwo".

Relacja: Magdalena Skajewska.

Tytuł audycji: Więcej świata

Data emisji: 23.10.2024

Godzina emisji: 17.10

kk/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.