O czym jest "U Pana Boga w Królowym Moście"?
W Królowym Moście pojawia się studentka archeologii, która odnajduje dokument nadający lokalnym ziemiom prawo do suwerenności. Właśnie wokół tego wątku osnuta jest fabuła filmu "U Pana Boga w Królowym Moście". Na ekranie znów zobaczymy znanych i lubianych bohaterów. W rolę proboszcza Antoniego wciela się Krzysztof Dzierma, w rolę komendanta Henryka Wołkołyckiego Andrzej Zaborski. Tu również, po raz ostatni, zagrał Emilian Kamiński.
Pogodzić tradycję z nowoczesnością
Pomysł na niepodległość Królowego Mostu wziął się ze sztuki "Szajba" autorstwa Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. - U niej województwo kujawskie chce się oderwać od Polski. Ten pomysł mi się spodobał, zwłaszcza w okresie pandemii, kiedy siedzieliśmy zamknięci na wsi - tłumaczy Jacek Bromski. Film wyraźnie odwołuje się do serii uwielbianej przez widzów, ale czas, który upłynął od emisji "U Pana Boga za miedzą" (2009), nie pozostał bez wpływu na spojrzenie reżysera i na przedstawioną rzeczywistość.
Zmieniło się również samo Podlasie, choć podczas tzw. wizji lokalnych odnaleziono miejsca doskonale znane widzom z poprzednich części. - Szereg obiektów pozostał taki sam czy podobny, więc nie trzeba było niczego przebudowywać - zdradza rozmówca Martyny Podolskiej. Dodaje jednocześnie, że "U Pana Boga w Królowym Moście" to film nowocześniejszy i skierowany również do młodego pokolenia. - Dużo zmieniło się przede wszystkim w odbiorze kina. Trzeba się do tego dostosować - podkreśla.
W czym tkwi fenomen serii?
Dotychczasowe filmy z serii "U Pana Boga..." od wielu lat, regularnie, emitowane są przez Telewizję Polską. Cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem widzów. Skąd wynika ten fenomen? - Wpływa na to Podlasie, wpływają na to aktorzy, sposób pokazania. To również nasza tęsknota za prowincją, za miejscem spokojnym, miejscem bez wyścigu szczurów. Tęsknota za miejscem, gdzie ludzie są uczciwi i rządzą się prawami ludzkimi i boskimi. To tkwi w naszych genach - podsumowuj gość Jedynki.
Premiera filmu "U Pana Boga w Królowym Moście" w poniedziałek 28 października.
Poza tym w audycji:
- nowa biografia Francisa Forda Coppoli autorstwa Sama Wassona "Rewolucjonista" - rozmowa z tłumaczem Janem Dzierzgowskim,
- premiery tygodnia.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy
Prowadziła: Martyna Podolska
Gość: Jacek Bromski (reżyser)
Data emisji: 24.10.2024 r.
Godzina emisji: 23.10
mg/wmkor