Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jak rozpoznać, co jest prawdziwym dziełem?

Data publikacji: 25.10.2024 12:00
Ostatnia aktualizacja: 25.10.2024 12:40
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czym jest sztuka nowoczesna?
Czym jest sztuka nowoczesna?, Autor - PAP/Paweł Supernak
Co kryje się pod szerokim pojęciem sztuki nowoczesnej? W Jedynce zastanawiamy się, czy to prawda, że jest ona trudna i niezrozumiała. A może ma tylko zły PR? Rozmawiamy o tym w dniu otwarcia nowej siedziby Muzeum Sztuki Współczesnej.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przenosi się z budynku przy ul. Pięknej do nowej siedziby w samym sercu miasta, na pl. Defilad obok Pałacu Kultury i Nauki. Otwarcie nowego budynku zaplanowano na dziś (25.10),  a towarzyszyć mu będzie parada pod hasłem "Delegacja Śliskich Spraw".


POSŁUCHAJ

10:28

Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jak rozpoznać, co jest prawdziwym dziełem? (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Zwiedzający przez kolejne trzy tygodnie będą mogli skorzystać z bogatej oferty artystycznej. Specjalnie na otwarcie przygotowanych zostało prawie 100 wydarzeń: performance, wykłady, koncerty, spacery architektoniczne, pokazy kinowe, a nawet artystyczny ping-pong.

Nowoczesna czy współczesna?

Czym jest sztuka nowoczesna? - Najpierw należałoby zapytać, czy jesteśmy muzeum sztuki nowoczesnej, czy współczesnej? Bo my jesteśmy muzeum sztuki współczesnej i zajmujemy się sztuką naszych czasów. Sztuka nowoczesna to jest trochę wcześniejszy okres w historii, to jest sztuka XX-wieczna - mówi Sebastian Cichocki, ekspert ds. sztuki nowoczesnej, kurator MSN.

- Nasze korzenie są w nowoczesności, kiedy sztukę wymyślono na nowo. Kiedy jej podstawowe parametry - jak to, że jest np. przedstawiająca, figuratywna, naśladuje rzeczywistość i istnieje w jednym egzemplarzu, ma jasno przypisane autorstwo - zostały rozregulowane na nowo. To, jakimi prawami sztuka rządziła się w poprzednich stuleciach, to było zupełnie inne myślenie, które dzisiaj uznalibyśmy za bardzo eksperymentalne i radykalne. Dlatego to wszystko odbywa się falami - wyjaśnia.

Jak nauczyć się sztuki?

Jak można rozpoznać, co sztuką jest, a co nie jest? - Trzeba przestać się tym martwić. Tego można nauczyć się, chodząc np. do nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej - zachęca Sebastian Cichocki.

- Taki wynalazek oryginału, że będziemy trzymać na postumencie czy za ramami unikalne dzieło sztuki o jasno przypisanym autorstwie, to jest pomysł XIX-wieczny. Ten sposób podchodzenia do sztuki, że jakaś grupa ekspercka wybrała dzieło geniusza, umieściła w muzeum i nie tylko zakonserwowała dzieło materialnie, ale też symbolicznie, to ta epoka trochę mija - dodaje gość Jedynki.

- Sztuka we wcześniejszych etapach rozwoju naszego gatunku pełniła różne funkcje. Magiczne, integrujące… Nie zapominajmy też o niecnych epizodach z użyciem sztuki, która służyła królowi czy papieżowi do utrwalania władzy czy też służyła propagandzie politycznej, doraźnej indoktrynacji. Sztukę można użyć do wielu celów i te parametry są bardzo mocno rozregulowane w tej chwili - zauważa.

Zobacz także:

 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Sebastian Cichocki (ekspert ds. sztuki nowoczesnej, kurator MSN)

Data emisji: 25.10.2024 r.

Godzina emisji: 10.36

DS/wmkor

Wolna sobota z Jedynką
Wolna sobota z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.