Rak szyjki macicy to czwarty najczęściej występujący nowotwór u kobiet na świecie. Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności na tę chorobę w Europie. Czy można się przed nim uchronić? - Mamy świetne narzędzia, żeby nie dopuścić do rozwoju raka i znaleźć te zmiany na etapie przednowotworowym albo w ogóle nie dopuścić do jego rozwoju - twierdzi prof. Mariusz Bidziński.
99 procent raków szyjki macicy jest spowodowanych wirusem HPV
- Szczepienia mają za zadanie doprowadzić nasz organizm do takiego stanu, że wirus, który wniknie do organizmu, zostanie przez nasz układ immunologiczny rozpoznany i zniszczony - dodaje.
Jak zauważa gość Jedynki, 99 procent raków szyjki macicy jest spowodowanych wirusem HPV. - Jeżeli nasz organizm zlikwiduje go, to nie będzie dalszych etapów - wyjaśnia.
Badanie cytologiczne. Na czym polega?
- Drugim elementem jest cytologia. Badanie cytologiczne dzisiaj daje szansę na wykrycie już może nie wirusa, ale tego tzw. elementu zmienionej komórki. Można powiedzieć, że jeżeli wykonujemy regularnie cytologię, to te zmiany wykryjemy na tym etapie przed nowotworem - mówi prof. Mariusz Bidziński.
Stąd lekarze mogą zaproponować pacjentowi bezpieczne i skuteczne leczenie bez konieczności usuwania narządu rodnego czy bez żadnych działań, które wiążą się z klasyczną onkologią.
Przede wszystkim badania
Ekspert dodaje: - Dzisiaj mamy bezpłatne badania cytologiczne w wieku od 25. do 64. roku życia. Taka osoba może zgłosić się do każdej poradni, gdzie będzie wykonywany tzw. system cytologii profilaktycznej. Jest ich mnóstwo na terenie Polski. Badanie cytologiczne będzie robione do 64. roku regularnie, co 3 lata. Przypomnę również, że badanie cytologiczne jest niebolesne.
Gdzie należy udać się, jeżeli wynik cytologii będzie niekorzystny? - Lekarz, który prowadzi taką działalność, bądź też położna, skieruje taką osobę do odpowiedniej placówki, gdzie będzie tzw. diagnostyka pogłębiona, czyli polegająca na tym, że możemy dokładnie zweryfikować, czy badanie cytologiczne jest fałszywie ujemne, czy fałszywie dodatnie (…). Wszystkie te badania są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia - kontynuuje.
Całkowite wyzdrowienie jest możliwe
Profesor Mariusz Bidziński przyznaje, że nowotwór wykryty na wczesnym etapie daje szansę na całkowite wyzdrowienie. - W stu procentach. To naturalna rzecz, że dzisiaj po to się robi badania profilaktyczne, po to są szczepienia i badania cytologiczne, żebyśmy uniknęli jakichkolwiek problemów związanych z niewyleczeniem - zauważa.
- Element rozpoznania w fazie przednowotworowej daje 100 procent gwarancji na bezpieczne leczenie, czyli nieokaleczające, a jednocześnie efektywne, tzn. dające pełne wyzdrowienie - dodaje.
Zobacz także:
Audycja: Cztery pory roku
Data emisji: 28.10.2024
Godziny emisji: 10.20
DS/wmkor