W dniach 5 i 6 listopada, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Narodowy Instytut Dziedzictwa organizuje międzynarodową konferencję ETHER - Eternal Heritage / Wieczne dziedzictwo.
Aktualne osiągnięcia w zakresie digitalizacji zabytków
Narodowy Instytut Dziedzictwa od 15 lat realizuje powierzoną mu przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego funkcję Centrum Kompetencji do spraw Digitalizacji Zabytków. Do jego zadań należy wdrażanie zmian technologicznych dotyczących procesów digitalizacji i dokumentacji obiektów zabytkowych oraz koordynacja w zakresie gromadzenia, przechowywania i udostępniania danych cyfrowych.
Centrum Kompetencji do spraw Digitalizacji Zabytków inicjuje również wymianę wiedzy i doświadczeń organizując m.in. konferencję ETHER - Eternal Heritage / Wieczne dziedzictwo. To coroczne spotkanie ma integrować środowiska naukowców, konserwatorów, muzealników i przedstawicieli przemysłów kreatywnych wokół możliwości tworzenia oraz wykorzystywania zasobów zadokumentowanego i zdigitalizowanego dziedzictwa.
Konferencja ETHER - Eternal Heritage / Wieczne dziedzictwo to okazja do przedstawienia aktualnych osiągnięć w zakresie digitalizacji zabytków w Polsce i na świecie, a także projektów oscylujących wokół dziedzictwa kulturowego, dla których technologie pomiarowe, wizualizacyjne czy też zaawansowane algorytmy AI stały się wyjątkowym narzędziem pozwalającym sformułować wnioski badawcze.
19 prelekcji w czterech panelach tematycznych
Podczas dwudniowego spotkania wygłoszonych zostanie 19 prelekcji, w czterech panelach tematycznych poświęconych wykorzystaniu technologii cyfrowych w badaniu dziedzictwa, digitalizacji dziedzictwa niematerialnego, metodom dokumentacji i wizualizacji zabytków oraz ich praktycznemu wykorzystaniu. W ramach ostatniego panelu poświęconego ochronie dziedzictwa przewidziana jest debata.
- Celem konferencji ETHER - Eternal Heritage / Wieczne dziedzictwo jest odpowiedzenie na pytanie, w jaki sposób współczesne technologie cyfrowe, w tym również zjawisko sztucznej inteligencji, pomagają, czy też mogą nam pomóc, chronić dziedzictwo kulturowe - powiedział w audycji "Eureka" wicedyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Karol Czajkowski.
Czytaj także:
Ponadto w audycji:
Coraz głośniej w przestrzeni publicznej mówi się o psychologii sportu jako niezbędnym elemencie treningu i sukcesu każdego zawodnika. W audycji "Eureka" rozmawialiśmy na ten temat z Mateuszem Brelą, autorem książki "Mistrzostwo umysłu".
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Anna Stempniak
Goście: Karol Czajkowski (wicedyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa) i Mateusz Brela (były zawodowy piłkarz, psycholog sportu i edukator, autor książki "Mistrzostwo umysłu")
Data emisji: 30.10.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
Jedynka/mat. promocyjne/kk/wmkor