Rozmowy o otyłości. Gdzie kończy się bodypositivity, a zaczyna choroba?

Data publikacji: 03.11.2024 18:15
Ostatnia aktualizacja: 03.11.2024 18:15
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - Shutterstock
Jak rozmawiać o otyłości? Czego dotykamy naprawdę mówiąc o nadwadze? Gdzie kończy się bodypositivity, a zaczyna choroba otyłościowa? Na te i inn pytania odpowiadały gościnie Karoliny Korwin-Piotrowskiej w audycji "Nowy wspaniały świat". 

Katarzyna Kucewicz psycholożka, psychoterapeutka zajmująca się terapią pacjentów z zaburzeniami odżywiania zwraca uwagę, że mówiąc wprost do kogoś, że jest gruby, może być dla niego bardzo bolesne i dotkliwe. - Z jednej strony część środowisk ma takie poczucie, że to słowo gruby trzeba znormalizować i oswoić, bo jest to opis rzeczywistości, natomiast w moim poczuciu jest to słowo naznaczone wieloma przykrymi historiami, często traumatycznymi - ocenia. - Dla wielu osób to słowo jest naznaczone piętnem, jest stygmą, wywołuje masę skojarzeń na tyle przykrych, że ludzie, mimo że to starają się nie bać tego słowa, często nie mogą się od niego odkleić - wyjaśnia. 

POSŁUCHAJ

32:30

Jak rozmawiać o otyłości? Czego dotykamy naprawdę mówiąc o nadwadze? (Nowy wspaniały świat/Jedynka)

 

Osoby otyłe często czują upokorzenie 

Używanie określeń związanych z nadwagą czy otyłością niezależnie od przyczyny wyglądu takich osób i wpędza je w poczucie winy czy kompleksy. - Jest to potworne przekroczenie strefy intymnej, to jest To jest zawstydzenie i upokorzenie, a tak naprawdę nie ma chyba nic gorszego niż kogoś zawstydzić - podkreśla Katarzyna Kucewicz. - Wstyd jest czymś, co w nas zostaje i często sprawia, że my się zaczynamy siebie definiować, zwłaszcza młode osoby zaczynają przejmować narrację hejtera czy kogoś kto nas obraża, jako prawdę na swój temat - dodaje gościni audycji. 

- Osoba, która usłyszy, że jest gruba, ona nie pójdzie na dietę, nie zacznie sobie pomagać, tylko najczęściej zaczyna się zajadać albo wpadać w inne zaburzenia odżywiania. Musimy zrozumieć, że mówienie komuś, że jesteś gruba, otyła, brzydka nie pomaga - stwierdza Katarzyna Brzoza, twórczyni kanału GRUBE HISTORIE. 

Życie w świecie ciałopozytywnym 

Zdaniem ekspertki Jedynki, ciałopozytywność kończy się tam, gdzie kończy się zdrowie. - Jeżeli chodzi o spojrzenie na ciałopozytywność, to w momencie, gdy mamy problemy ze zdrowiem, kończy się ten temat - mówi Katarzyna Brzoza. - Walkę z otyłością, nadwagą musimy zacząć od akceptacji samego siebie - dodaje. 

- Ja mówię swoim pacjentkom, że nie mów, że będziesz szanować swoje ciało, jak zredukujesz wagę, tylko redukujesz wagę od samego początku, szanując swoje ciało i słuchając swojego ciała - przyznaje Katarzyna Kucewicz.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Nowy wspaniały świat

Goście: Katarzyna Kucewicz (psycholożka, psychoterapeutka, zajmująca się terapią pacjentów z zaburzeniami odżywiania), Katarzyna Brzoza (twórczyni kanału GRUBE HISTORIE)

Data emisji: 3.11.2024 r.  

Godzina emisji: 16.15

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.