Aktywność fizyczna w ciąży. Fizjoterapeutka: żaden lek nigdy nie zastąpi ruchu

Data publikacji: 05.11.2024 13:30
Ostatnia aktualizacja: 05.11.2024 15:32
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Aktywność fizyczna w ciąży ma istotne znaczenie dla jej prawidłowego przebiegu, porodu oraz połogu.
Aktywność fizyczna w ciąży ma istotne znaczenie dla jej prawidłowego przebiegu, porodu oraz połogu., Autor - Shutterstock/Ground Picture
- Zalecenia WHO są takie, że kobiety w ciąży, jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich, czyli ciąża jest fizjologiczna, niepowikłana, powinny wykazywać aktywność fizyczną co najmniej 150 minut w tygodniu - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia certyfikowana fizjoterapeutka uroginekologiczna, wykładowczyni Szkoły Rodzenia, ratowniczka medyczna oraz doula Joanna Mróz. 

Regularne podejmowanie odpowiednio dobranej aktywności fizycznej w ciąży ma istotne znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży, porodu oraz połogu. - Jeżeli kobieta była aktywna fizycznie przed zajściem w ciążę, to powinna tę aktywność kontynuować przez wszystkie trzy trymestry - zaznacza rozmówczyni Agnieszki Kunikowskiej. - Natomiast pierwszy trymestr jest dość obciążającym dla kobiety czasem. Jest bardzo senna, często wymiotuje, ma nadwrażliwość węchową, smakową i nie zawsze ta aktywność fizyczna będzie priorytetem - dodaje.

POSŁUCHAJ

09:43

Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży? (Cztery pory roku/Jedynka)

- Natomiast drugi trymestr to moment stabilizacji hormonalnej, kiedy organizm już się mniej zajmuje rzeczami, które robił w pierwszym trymestrze, i to jest dobry czas na to, żeby aktywność fizyczną troszeczkę podkręcić i żeby była bardziej intensywna. W trzecim trymestrze zalecamy, żeby skupić się jednak na ćwiczeniach oddechowych, uelastyczniających, relaksujących czy rozluźniających - radzi fizjoterapeutka.

Aktywność zawsze korzystna

- Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że żaden lek nigdy nie zastąpi ruchu. Aktywność zawsze działa na nasz organizm korzystnie. Nie ma czegoś takiego, że aktywnością można sobie bardzo intensywnie zaszkodzić. Jeżeli kobieta była aktywna przed zajściem w ciążę, to może śmiało tę aktywność kontynuować przez cały okres ciąży, jeżeli jej stan na to pozwala, ma na to ochotę i przede wszystkim czas, bo jeżeli mamy do czynienia z pierwiastką, czyli kobietą, która rodzi po raz pierwszy, to ona będzie miała zasoby czasowe, żeby skupić się na przygotowaniu do porodu. Będzie mogła ćwiczyć z trenerem czy chodzić na zajęcia grupowe. Natomiast u tak zwanych wieloródek, czyli mam, które mają już w domu starsze dzieci, tego czasu będzie zdecydowanie mniej. Nie znaczy to jednak, że powinny rezygnować z aktywności fizycznej, bo nawet spacer z dziećmi może być aktywnością. Można robić pięć tysięcy kroków dziennie, bo to już jest umiarkowana aktywność fizyczna - mówi Joanna Mróz. 

Skracanie szyjki macicy

Gościni radiowej Jedynki podkreśla także, że mamy do czynienia z pewną nowością, jeśli chodzi o ciążę zagrożoną. - Kiedyś było tak, że przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej była skracająca się szyjka macicy. Dzisiaj wiemy, że skracająca się szyjka nie jest przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej i to jest nowość, którą kobiety w ciąży, czy nawet mamy planujące kolejne ciąże, powinny znać. Tutaj też jest zalecana aktywność, chociaż przyłóżkowa. Nawet jeżeli kobieta ma reżim łóżkowy i nie powinna wykonywać intensywnej aktywności fizycznej, to nie znaczy, że nie może ćwiczyć w łóżku - wyjaśnia fizjoterapeutka. - Na pewno trzeba podjąć próbę podjęcia aktywności, bo więcej mamy powikłań z jej niewykonywania niż z tego, że możemy sobie zrobić jakąś krzywdę - dodaje. 

Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży? 

Ruch w ciąży pozytywnie wpływa na poprawę wydolności układu krążeniowo-oddechowego, mięśniowo-szkieletowego i trawiennego. - Aktywność fizyczna przede wszystkim reguluje glikemię. To jest najważniejsze w czasach, kiedy mamy tak dużą zachorowalność na cukrzycę, zwłaszcza w ciąży. Aktywność fizyczna jest pierwszym, w cudzysłowie, leczeniem z wyboru. Nawet umiarkowana aktywność reguluje nam glikemię - mówi Joanna Mróz i dodaje, że aktywność fizyczna przeciwdziała także depresji

Kiedy ćwiczenia po ciąży? 

- Do ćwiczeń oddechowych można wrócić nawet w trzeciej dobie po porodzie. Natomiast to jest teoria i myślę, że tutaj mogę śmiało zdjąć swoją medyczną koronę i powiedzieć, że oczywiście teoria mówi, że w trzeciej dobie po porodzie powinniśmy zacząć ćwiczyć mięśnie dna miednicy, mięsień poprzeczny i mięśnie oddechowe, natomiast kobieta w trzeciej dobie po porodzie jest bardzo zaabsorbowana dzieckiem, tym, że przeszła w nowy stan, zalewa ją fala hormonów, od płaczu po euforię, i naprawdę uważam, że możemy poczekać te cztery tygodnie, aż kobieta się ustabilizuje emocjonalnie i odnajdzie się w nowej sytuacji. Naprawdę możemy to później nadrobić - zaznacza. 

Gościni Programu 1 Polskiego Radia podkreśla, że w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących tego, czy, jak i kiedy ćwiczyć, należy skontaktować się z lekarzem, fizjoterapeutą albo położną. 

Audycja:  Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Gościni: Joanna Mróz (certyfikowana fizjoterapeutka uroginekologiczna, wykładowczyni Szkoły Rodzenia, ratowniczka medyczna oraz doula)

Data emisji: 5.11.2024

Godzina emisji: 9.40

kh/wmkor

Koncert Chopinowski
Koncert Chopinowski
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.