"Chłopki. Opowieść o naszych babkach" to nie tylko rzetelny i barwny reportaż o realiach życia naszych babek i prababek, opowiadający o przeszłości naszego świata z perspektywy kobiecej, ale także esej o wiejskiej kulturze, którą - mimo przełomu cywilizacyjnego - wciąż nosi w sobie większość z nas.
Spektakl "Chłopki. Opowieść o nas i naszych babkach" - jak opisują jego twórcy - nie jest zwykłą inscenizacją wątków z bestsellera Joanny Kuciel-Frydryszak. Piaskowski i Sulima, inspirując się wątkami z książki, umieszczają je w naszej teraźniejszości. Tworzą autorską, przerysowaną, przepełnioną czarnym humorem wizję naszego świata, co gwarantuje publiczności świetną (choć nie bezrefleksyjną) zabawę.
Czytaj także:
To jest rodzaju sequelu
- Książka "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" sprzedała się w ponad 500 tys. egzemplarzy. Naszą uwagę zwróciło to, że dla wielu kobiet ta pozycja jest czymś bardzo ważnym. Jest czymś więcej niż po prostu kolejną ciekawą lekturą, czy kolejnym tytułem z nurtu ludowego, których ostatnio mamy wiele. Nas zainteresowało to, jak bardzo ta książka uruchamia jakieś takie procesy wewnętrzne w kobietach. Każe im na nowo przemyśleć to, co wiedziały o swoich przodkiniach - powiedział w audycji "Teatr! To lubię" Hubert Sulima.
Sulima podkreślił, że przedstawienie nie jest prostym przeniesieniem książki na teatralne deski. - To jest rodzaju sequelu. Spektakl o córkach, wnuczkach i prawnuczkach kobiet, które opisała autorka w "Chłopkach". - Współczesne kobiety przeżywają swoje historie, które są bardzo podobne, do tych opisanych przez Kuciel-Frydryszak. Podejmujemy podobne tematy, jak choćby temat aborcji, ale nadajemy im współczesny wyraz. Widma przeszłości wpływają na to, jak wygląda życie bohaterek, nasze życie - wyjaśnił.
Jędrzej Piaskowski przyznał, że nie czuje presji związanej z tym, że spektakl oparty jest na bestsellerze. - Autorka jest w stałym kontakcie z nami, wie, co planujemy. Zachęca nas do twórczego podejścia - wskazał.
Poza tym w audycji:
Rozmowa z reżyserem Marcinem Wierzchowskim o jego nowym autorskim spektaklu w Teatrze Ochoty w Warszawie - "Po tamtej stronie jeziora".
W poprzednich odcinkach z cyklu:
Tytuł audycji: Teatr, to lubię!
Prowadziła: Martyna Podolska
Data emisji: 9.11.2024 r.
Godzina emisji: 22.05
kk