Elon Musk dostał stanowisko od Donalda Trumpa. Za co będzie odpowiedzialny?

Data publikacji: 14.11.2024 18:22
Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 18:27
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Donald Trump i Elon Musk
Donald Trump i Elon Musk, Autor - PAP/EPA/Archie Carpenter/UPI.
Amerykański prezydent elekt Donald Trump podał nazwiska 16 osób, które będą pełnić najważniejsze funkcje w jego gabinecie. Skład nowej amerykańskiej administracji budzi duże kontrowersje, a nawet zaskakuje samych Republikanów.

Prezydent elekt Donald Trump postanowił m.in. powołać nowy "departament wydajności państwa" (DOGE) pod przewodnictwem miliardera Elona Muska i biznesmena Viveka Ramaswamy'ego. Jego zadaniem ma być "demontaż biurokracji" i ograniczenie wydatków budżetu federalnego.

Prof. Paweł Jędrzejko, amerykanista z Uniwersytetu Śląskiego, w audycji "Więcej świata" zauważył, że ograniczanie ingerencji państwa we wszystko, co dzieje się wewnątrz stanów, to jedna z tendencji, które stały się wiodące niedługo po ukształtowaniu się Ameryki. - Republikanie się w tę koncepcję wpisują - wskazał.

- Trump czy Musk, obaj pochodzący ze sfer biznesowych, będą dążyć do tego, by wszelkie formalne ograniczenia, utrudnienia, blokady likwidować. To usprawnienie działania państwa będzie polegało na uderzeniu w biurokrację. Będzie ono miało zalety - które zauważą pewnie osoby ze średniej klasy biznesowej - ale i wady - które mogą odczuć np. ci, którzy mierzą się z kłopotami finansowymi - wyjaśnił prof. Jędrzejko. 

Poza tym w audycji:

Problemy demograficzne Rosji. Rosyjska Duma Państwowa poinformowała, że przyjęto ustawy ograniczające "rozpowszechnianie treści destrukcyjnych, promujących świadomą odmowę posiadania dzieci". Gość: prof. Jędrzej Morawiecki (Uniwersytet Wrocławski).

Francja, jako pierwszy europejski kraj, wyszkoliła brygadę ukraińskich żołnierzy. 2 tys. rekrutów przeszło szkolenia w tajnej bazie na wschodzie kraju. Z instruktorami, którzy przygotowali program ćwiczeń rozmawiał korespondent Polskiego Radia we Francji Stefan Foltzer. 

Dlaczego Azerbejdżan został wybrany na gospodarza konferencji klimatycznej COP29? Kraj ten nie planuje podjęcia działań proklimatycznych. Chce rozwijać produkcję paliw kopalnych, co jest całkowicie niezgodne z porozumieniem paryskim. Gość: Wojciech Górecki (Ośrodek Studiów Wschodnich).

Brytyjski dziennik "The Guardian" nie będzie już więcej aktywny w serwisie X. Jak poinformowała redakcja gazety, jej obecność w serwisie X pociąga za sobą więcej szkód niż pożytków. Medium ma ponad 80 kont w X, które obserwuje ok. 27 mln użytkowników. Korespondencja Adama Dąbrowskiego z Londynu.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzili: Magdalena Skajewska

Data emisji: 14.11.2024

Godzina emisji: 17.15

kk

Audycja muzyczna
Audycja muzyczna
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.