Jakie możliwości daje współpraca w ramach misji naukowych Europejskiej Agencji Kosmicznej?

Data publikacji: 20.11.2024 08:00
Ostatnia aktualizacja: 20.11.2024 08:07
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Europejska Agencja Kosmiczna to międzynarodowa organizacja krajów europejskich, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej
Europejska Agencja Kosmiczna to międzynarodowa organizacja krajów europejskich, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej, Autor - NASA images/shutterstock.com
Od 12 lat Polska jest pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W tym czasie nasz kraj poczynił znaczące postępy w badaniach kosmicznych, rozwijając wiele zaawansowanych technologicznie projektów i instrumentów naukowych. Aby jednak Polska mogła skutecznie konkurować z innymi europejskimi potęgami kosmicznymi, musimy połączyć postęp techniczny z silnym zaangażowaniem naukowym.

- Od dawna uczestniczymy w projektach, misjach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Natomiast udział naszych naukowców w takich gremiach, które zawiadują tymi projektami, albo wręcz wytyczają kierunki dalszych działań ESA w projektach naukowych, jest niewielki - zauważył w audycji "Eureka" dr hab. inż. Piotr Orleański, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

POSŁUCHAJ

24:45

Jakie możliwości daje współpraca w ramach misji naukowych Europejskiej Agencji Kosmicznej? (Eureka/Jedynka)

 

Naukowe podstawy eksploracji są szalenie istotne

Gość radiowej Jedynki wskazał, że ESA oferuje szeroki wachlarz projektów naukowych, są to m.in. projekty dotyczące planetologii, naszego Układu Słonecznego, badań Słońca, ale również astrofizyki, fizyki wysokich energii w kosmosie. - To są projekty, które praktycznie za każdym razem przynoszą jakieś ciekawe rezultaty. Bardzo unikatowe, co jest istotne, bo w nauce cały czas poszukujemy nowych rzeczy - podkreślił dr Orleański.

- Są to naprawdę ciekawe programy dla osób, które są w stanie myśleć w kategoriach, powiedzmy, następnych 5, 10, 15 lat. To są misje, które potrafią doprowadzić do bardzo znacznego podniesienia czy liczby publikacji, czy w ogóle pozycji naukowej w świecie kosmicznym - zwrócił uwagę. - Człowiek będzie coraz szerzej eksplorował w kosmosie i takie naukowe podstawy tej eksploracji są szalenie istotne - dodał.

Czytaj także:


Poza tym w audycji:

"Barometr odpowiedzialnego zarządzania - w kierunku zrównoważonego biznesu".

Taki tytuł nosi najnowszy raport opracowany przez zespół Instytutu Zarządzania Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jak powstawał dokument i co z niego wynika, a także jak definiuje się podstawowe pojęcia ekonomiczne, takie jak odpowiedzialne zarządzanie, zrównoważony biznes oraz zrównoważony rozwój - o tym wszystkim porozmawialiśmy z prof. Sylwestrem Gregorczykiem, kierownikiem Katedry Zarządzania Strategicznego w SGH.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Jakub Domoradzki

Goście: prof. Sylwester Gregorczyk (kierownik Katedry Zarządzania Strategicznego w SGH) i dr hab. inż. Piotr Orleański (dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN) 

Data emisji: 19.11.2024 r.

Godzina emisji: 19.30

kk

Koncert Chopinowski
Koncert Chopinowski
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.