Spada liczba osób ubiegających się o azyl w UE. Europa już nie kusi?

Data publikacji: 21.11.2024 18:52
Ostatnia aktualizacja: 21.11.2024 20:25
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
 Polsko-ukraińska granica w rejonie miejscowości Sierakośce (Podkarpacie).
Polsko-ukraińska granica w rejonie miejscowości Sierakośce (Podkarpacie)., Autor - PAP/Darek Delmanowicz
W sierpniu liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o azyl w UE wyniosła 69 270 osób, co oznacza spadek o jedną czwartą w porównaniu z sierpniem 2023 r. Wzrosła natomiast liczba składanych powtórnie wniosków o azyl - wynika z opublikowanych danych Eurostatu. 

Z czego wynikają zmiany w statystykach dotyczących uchodźców

W sierpniu 2024 r. największą grupę osób ubiegających się o azyl stanowili Syryjczycy. Wśród nich liczba osób ubiegających się o azyl po raz pierwszy wyniosła 13 340, na drugim miejscu znaleźli się Afgańczycy (5605 osób) i Wenezuelczycy (4690). - Cykliczne wahania wynikają z tego, że mamy trwające wojny, wygaszane wojny albo powstają nowe konflikty zbrojne - zwraca uwagę prof. Rafał Grzeszczak z Uniwersytetu Warszawskiego. 


POSŁUCHAJ

33:53

Spada liczba osób ubiegających się o azyl w UE. Z czego wynikają te wahania? (Więcej świata/Jedynka)

 

Wojny i ... zmiany klimatu

Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, że tak jak kiedyś dla uchodźców wojennych "ziemią obiecaną" była Ameryka, tak dziś jest nią również Unia Europejska. - Przemieszczają się bo są motywowani tym, że nie mają za co i jak żyć - precyzuje. Osobną kwestią pozostają zmiany klimatyczne, choć wciąż w prawie nie ma pojęcia "uchodźcy klimatycznego". - W Syrii konflikty między wyznawcami islamu rozpoczęły się, gdy wyschły studnie. Zaczęły się migracje wewnętrzne, konflikty narosły - tłumaczy. 

Prof. Rafał Grzeszczak przypomina, że gra takich mocarstw jak Rosja i Stany Zjednoczone kumuluje się dziś m.in. na Bliskim Wschodzie. - To powoduje, że my otrzymujemy niejako "rykoszetem" ten poważny problem. Trzeba pamiętać, że mówimy o wielu ludzkich nieszczęściach. Także o próbach wykorzystywania przez uchodźców możliwości dla celów ekonomicznych - podsumowuje w audycji "Więcej świata" rozmówca Michała Strzałkowskiego. 

W audycji również:

- Finlandia przygotowuje się na wojnę? MSW radzi zdolnym do służby, by dbali o sprawność. Fiński rząd opublikował poradnik dotyczący przygotowania się na różne sytuacje kryzysowe. Resort zapewnia, że nie chodzi o alarmowanie ludzi, ale o przygotowanie ich do sytuacji nadzwyczajnych,

- Ponad miliard dzieci, czyli połowa najmłodszych osób na świecie, żyje w krajach narażonych na katastrofy naturalne, takie jak pożary lasów, susze i powodzie – wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF. "Przyszłość dzieciństwa wisi na włosku" – czytamy w dokumencie. Według agencji ONZ, w połowie XXI w. liczba dzieci narażonych na ekstremalne fale upałów wzrośnie ośmiokrotnie,

- EURANET: po impasie w sprawie powołania składu nowej Komisji Europejskiej trzem partiom koalicyjnym udało się porozumieć - zakończył się spór o sześciu kandydatów na zastępców Ursuli von der Leyen i komisarza z Węgier. Dzięki temu europarlament będzie mógł oficjalnie przegłosować skład drugiej KE von der Leyen na najbliższym posiedzeniu w przyszłym tygodniu w Strasburgu,

- czy w Chinach za ostatnimi zamachami stoją psychicznie chorzy Chińczycy – zdrowie psychiczne jest w tym kraju tematem tabu.

Tytuł audycji: Więcej świata

Data emisji: 21.11.2024

Godzina emisji: 17.12

mg

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.