współKongres Kultury odbył się w Warszawie w dniach 7-9 listopada. Było to piąte - po tych w 1981, 2000, 2009 i 2016 roku - spotkanie tego formatu, jednak po raz pierwszy program współKongresu kształtowany był ze środowiskiem oraz przez ludzi kultury z całego kraju.
Na współKongres Kultury zarejestrowało się ponad 4 tys. uczestników z całej Polski. Relacje z debat plenarnych na profilach w mediach społecznościowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury śledziło na żywo ponad 25 tys. osób.
współKongres zebrał środowisko kultury z całej Polski. Silnie reprezentowane były nie tylko duże ośrodki, ale również średnie i mniejsze miejscowości. Tak szeroka reprezentacja połączona z programem współKongresu, akcentującym rolę lokalności dla współczesnej kultury, pokazały, że "bycie razem jest dziś najbardziej awangardową strategią artystyczną".
W audycji "Spacer z kulturą" wydarzenie podsumowały dr Joanna Orlik, wicedyrektorka Narodowego Centrum Kultury oraz dr Zofia Król, członkini zespołu programowego współKongresu Kultury. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.
Poza tym w audycji:
Trwa 6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie odbywająca się pod hasłem "Echa i pogłosy". Ideą festiwalu jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego większości krajów określanych dzisiaj jako Europa Środkowo-Wschodnia: od Bałkanów, poprzez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie. Festiwal z jednej strony czerpie z tradycji, z drugiej zaś prezentuje zupełnie nowe, nieodkryte wcześniej brzmienia. Można na nim usłyszeć muzykę różnych epok i stylów.
Zapowiedź wystawy prac Władysława Strzemińskiego - malarza, teoretyka sztuki, publicysty, pedagoga z kręgu konstruktywizmu, pioniera konstruktywistycznej awangardy lat 20. i 30. XX wieku, twórcy teorii unizmu - w warszawskiej Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury.
Publikacja "Praktyki pamięci. Społeczne znaczenie rocznic historycznych w badaniach empirycznych". Książka przedstawia rezultaty programu badawczego społecznego znaczenia rocznic wydarzeń historycznych, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury w latach 2019-2022. Na podstawie badań sondażowych, etnograficznych i analiz treści internetowych ukazuje szczegółowy obraz dni celebracji przeszłości i ich roli we współczesnym społeczeństwie polskim. Wskazuje także tendencje, które mogą mieć wpływ na kształtowanie pamięci społecznej Polaków w najbliższych latach.
Nowości wydawnicze: "Literatura" z serii "20 lat XX wieku", monografie Stefana Żeromskiego i Witolda Gombrowicza z serii "Jubileusze", wiersze Czesława Miłosza w wyjątkowej oprawie graficznej.
Audycja powstaje we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
Tytuł audycji: Spacer z kulturą
Prowadziła: Magda Mikołajczuk
Data emisji: 24.11.2024 r.
Godzina emisji: 17.10
kk
Podsumowanie współKongresu Kultury w "Spacerze z kulturą" - Jedynka - polskieradio.pl