Tak powstała grupa znajomych z sąsiedztwa, którzy odkryli Waśniewskiego na nowo i doprowadzili do upamiętnienia artysty. Na osiedlu Księże Małe powstał mural z jego grafikami.
Reportaż to opowieść budowana wielogłosowo przez córkę, a także ludzi, którzy kiedyś zetknęli się z Zygmuntem Waśniewskim. Oprócz twórczości zajmował się on też edukacją i wspierał adeptów sztuki w Ognisku Plastycznym. Ta historia pozwala także zadać pytanie co zostaje po artystach?
W swoich czasach Zygmunt Waśniewski był znanym artystą. Zajmował przede wszystkim ekslibrisami, czyli graficznymi znakami wklejanymi do książek oznaczającymi właściciela. Waśniewski był w tym mistrzem. Brał udział w wystawach ekslibrisu. Zmarł bardzo szybko. Miał zaledwie 55 lat.
Aleksander Sielicki, artysta, który teraz mieszka w Toronto, poznał Waśniewskiego kiedy miał 16 lat. Wspomina, że Waśniewski nigdy nie tworzył bariery. Był przyjazny, wspierał. Był trochę osobny.
Czy wpływ na usunięcie się w cień miała jego akowska przeszłość podczas II wojny światowej? Nigdy nie dostał paszportu na wyjazd zagraniczny, pomimo, że był zapraszany.
Po śmierci stopniowo słuch o Zygmuncie Waśniewskim zaginął, aż do momentu przypadkowego odnalezienia katalogu, w którym były też jego prace.
Reportaż Magdy Skawińskiej "Sąsiad" emitowany był w niedzielę (1 grudnia 2024) o godz. 17.05 na antenie Programu 1.
SRPR