Pałac jak z bajki Disneya. "Jedyne takie miejsce" na Zamku w Mosznej

Data publikacji: 30.11.2024 13:30
Ostatnia aktualizacja: 30.11.2024 18:16
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Radiowa Jedynka odwiedziła Zamek w Mosznej
Radiowa Jedynka odwiedziła Zamek w Mosznej , Autor - PR
Zamek w Mosznej to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych na Opolszczyźnie. Swoją sławę zawdzięcza bajkowej architekturze - ma 365 pomieszczeń, 99 wież i wieżyczek. 

Historia Zamku w Mosznej 

Pierwotna budowla zamku sięga średniowiecza, jednak obecny kształt zawdzięczamy głównie przebudowie przeprowadzonej w XIX wieku przez Franza Huberta Tiele-Wincklera. - Jego ojciec kupuje tutaj malutki pałacyk myśliwski, a hrabia trochę później decyduje się do odbudować i rozbudować pałacyk po pożarze, który był w 1896 roku - opowiada w radiowej Jedynce Wiktoria Ernst, przewodniczka na Zamku w Mosznej, specjalistka ds. spraw marketingu i sprzedaży.

Bogato zdobione wnętrza i monumentalna architektura zamku zachwycają nie tylko turystów. - Hrabia Franz Hubert Tiele-Winckler był z zawodu prawnikiem, ale z zamiłowania architektem. Podróżował po całym świecie, inspirował się Włochami i Wenecją, więc wszystkie nowinki ze świata przenosił na Zamek w Mosznej, stąd pomysł na taki bajkowy wygląd - opowiada gościni audycji. 

POSŁUCHAJ

28:29

"Jedyne takie miejsce" na Zamku w Mosznej, cz. 1 (Jedynka)

 

99 wieżyczek - dlaczego nie 100? 

Jak głosi legenda, hrabia Franz Tiele-Winckler nakazał wybudowanie 99 wieżyczek, gdyż przy 100 musiałby opłacić cały garnizon wojska. - Hrabia był człowiekiem bardzo ekonomicznym i gdyby miał 100 wież u siebie w pałacu, musiałby utrzymać cały garnizon. Dodatkowo musiałby też płacić dwa razy większe podatki niż płacił w tamtym czasie - opowiada Julia Wojdyła, przewodniczka na Zamku w Mosznej. 

Od czasów jego przebudowy zamek był świadkiem licznych burzliwych wydarzeń historycznych, a także mieszkaniem dla różnych rodów szlacheckich i arystokratycznych. 

Park w Mosznej 

Historyczny park związany jest z okolicznymi lasami i polami, a główna oś konceptu ma geometryczny charakter. Tuż za fontanną rozciąga się aleja lipowa, prowadząca do marmurowego cokołu - pozostałości pomnika Huberta von Tiele–Wincklera. Po obu stronach alei zachowały się XIX-wieczne kanały wodne, w stylu holenderskim i francuskim, oraz malownicze stawy. Góra Św. Anny i zamek w Mosznej są przesiąknięte historią.

POSŁUCHAJ

29:07

"Jedyne takie miejsce" na Zamku w Mosznej, cz. 2 (Jedynka)

 

Namiastka Hollywood w Mosznej 

Fabryka Robotów przenosi zwiedzających prosto na plan filmowy w Hollywood! W obiekcie o powierzchni 250 mkw. znajduje się kilkaset robotów. Wszystkie z nich stanowią wierną kopię filmowych bohaterów. Wszystkie roboty wykonano ręcznie. - Moja idea jest taka, że wszystkie eksponaty muszą być wykonane w technologii recyklingu. Chcę pokazać też, że zwykłe przedmioty codziennego użytku można wyeksponować w całkiem inny sposób i nadać im nowe życie - mówi Sebastian Kucharski, twórca Fabryki Robotów. 

Pierwszy robot, którego udało się odtworzyć, waży aż 480 kg! Został dopracowany w najmniejszym szczególe i z dumą pełni rolę pierwowzoru. Nieustanny rozwój branży filmowej sprawia, że kolejne eksponaty znajdują się już na liście do realizacji.

POSŁUCHAJ

34:51

"Jedyne takie miejsce" na Zamku w Mosznej, cz. 3 (Jedynka)

 

Czytaj także: 

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadziła: Sława Bieńczycka 

Goście: Wiktoria Ernst, Julia Wojdyła, Piotr Kołek (przewodnicy muzealni), Tomasz Ganczarek) prezes Zarządu Moszna Zamek), Piotr Mielec (dyrektor Biura Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej), Sebastian Kucharski (twórca Fabryki Robotów) 

Data emisji: 30.11.2024

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans/am

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.